8 składników, które nie pozwalają ci schudnąć

Bardzo często wydaje nam się, że dokonujemy świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, jednak coś wciąż jest nie tak. Kupujemy zdrowe produkty, liczymy kalorie, a jednak wciąż nie możemy poradzić sobie z nadmiernym apetytem, jak również nie możemy zgubić wszystkich nadprogramowych kilogramów. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto przyjrzeć się ośmiu składnikom, które często ukrywane są w “zdrowej” żywności, a które nie pozwalają nam schudnąć.
 
 
 
 

1 . Utwardzony tłuszcz roślinny

Utwardzane tłuszcze czy częściowo utwardzane oleje roślinne są również określane jako tłuszcze trans. Powinny one być wyeliminowane z naszej diety zupełnie. Oleje roślinne są zdrowe, jednak poprzez proces uwodornienia tracą swoje własciwości, a co gorsza mogą zwiększać stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.
Powinniśmy wystrzegać się margaryny, masła roślinnego, a także frytek, ciastek, krakersów, chipsów, gdyż zazwyczaj bogate są one w tłuszcze trans. (Wszytsko o tłuszczach  przeczytasz w artykule Dobry tłuszcz kontra zły tłuszcz)
 
dieta przez internet

2 . Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone są pochodzenia zwierzęcego i mogą również przyczyniać się do wzrostu stężenia złego cholesterolu LDL. Nasz organizm bardzo szybko metabolizuje tłuszcze nasycone, tak więc spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do zwiększonego magazynowania nadmiaru tłuszczu przez nasze ciało. Oczywiście tłuszcze pochodzenia zwierzęcego mają dużo innych właściwości potrzebnych do zachowania zdrowia, chociażby nabiał posiada dużo wapnia potrzebnego dla silnych kości. Dlatego trzeba pamiętać, żeby nie eliminować tłuszczów nasyconych ze swojej diety zupełnie, jednak spożywać je z umiarem. 
 

3 . Syrop fruktozowo-glukozowy

Syrop glukozowo- fruktozowy to powszechnie spotykany składnik produktów o obniżonej zawartości cukru. Producenci żywności słodzą swoje produkty syropem, poprawiając ich walory smakowe. Syrop fruktozowo-glukozowy promuje odkładanie się złogów tłuszczu szczególnie w okolicy brzucha, dlatego spożywanie żywności bez cukru, ale z dodatkiem syropu nie pomaga nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
 

4 . Sztuczne słodziki

Następnym haczykiem, na który możemy się naciąć przy kupowaniu żywności z obniżoną zawartością cukru są substancje słodzące. Możemy je znaleźć między innymi w jogurtach, czy napojach dietetycznych. Sztuczne substancje słodzące aktywując odpowiednie receptory zwiększają zdolność organizmu do absorbowania większej ilości cukru. Tak więc, będąc na diecie należy unikać substancji słodzących.
Polecamy także nasz poradnik Zdrowe Słodycze, w którym wytłumaczyliśmy, na jakie słodycze na diecie można sobie pozwolić.
 

5. Biała mąka

Ziarno zbóż składa się ze skrobi i otoczki biologicznej. W skład otoczki wchodzą witaminy, enzymy, substancje mineralne. Otoczka jest również niezbędna, aby organizm całkowicie rozszczepił i przyswoił skrobię. Biała mąka jest pozbawiona otoczki przez co ma niewiele wartości odżywczych i bardzo małą zawartość błonnika. Poza tym utrudnia ona prawidłowe trawienie pokarmów i powoduje zbyt gwałtowny wzrost, a następnie spadek energii uzyskanej z pożywienia. Wahania stężenia cukru i insuliny we krwi promuje magazynowanie tłuszczu w organizmie.
 
kalkulator przemiany materii
 

6 . Sód

Sód znajduje się wysoko na liście składników, które nie pozwalają ci schudnąć. Nadmiar sodu powoduje zatrzymywanie wody w organizmie
i zmniejsza twój metabolizm, co oznacza, że część Twoich wysiłków w kierunku odchudzania idzie na marne. Produkty bogate w sód to wędliny, gotowe dania mrożone, konserwy, płatki śniadaniowe, wyroby cukiernicze.
 

7 . Cukier

Twój organizm potrzebuje glukozy do funkcjonowania , ale potrzebuje jej z pełnowartościowej żywności i zdrowych weglowodanów jak warzywa, owoce, pełnopszenne produkty. Zapomnij o słodzonych napojach, a nawet sokach owocowych. Sprawdzaj etykiety żywności. W kuchni używaj stevii, miodu, agawy lub syropu klonowego. Codzienną kawę czy jogurt naturalny możesz słodzić cynamonem.
 

8 .Gotowe sosy 

Gotowe sosy sałatkowe mogą zniszczyć twój cały wysiłek prowadzący do zgubienia wszystkich nadprogramowych kilogramów. Zawierają one dużą ilość sztucznych substancji napędzających apetyt, jak również mają dużą ilość kalorii. Unikaj też gotowych sosów do makaronu, szczególnie tych białych, gdyż zawierają dużo rafinowanej mąki, węglowodanów prostych i skrobi. 
 
 
 

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus