5 dietetycznych mitów, które utrudniają odchudzanie

5 dietetycznych mitów, które utrudniają odchudzanie

Nie daj się nabrać! Świat dietetyki obrośnięty jest mitami, niemającymi żadnego naukowego uzasadnienia. Jedne z nich nie szkodzą, ale też nie pomagąją. Inne mogą zdecydowanie utrudniać odchudzanie i sprawiać, że stosowanie diety i przeprowadzanie regularnych treningów nie przynosi efektów. Poznaj 5 często powtarzanych dietetycznych mitów i upewnij się, czy przypadkiem również nie jesteś ich zwolennikiem.

 

 

 

1. Picie wody pomaga w odchudzaniu

Woda jest produktem bezkalorycznym. To także jeden z najzdrowszych napojów. Dobra woda mineralna stanowi źródło wielu składników odżywczych - magnezu, wapnia czy potasu -  w bardzo dobrze przyswajalnej formie.

Ikona diety

Dieta Kalkulatora Kalorii to:

Smaczne potrawy, wygoda stosowania i opieka specjalisty.

Dowiedz się więcej »


Każdy odchudzający się wie, że w czasie diety podstawowym płynem, po który powinien sięgać jest właśnie  woda. Nie oznacza to jednak, że napój ten ma jakiekolwiek właściwości odchudzające. Woda, także woda z cytryną, nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie jednak do soków, oranżad czy syropów, nie stanowi dodatkowego źródła kalorii. Zastąpienie nią innych kalorycznych napojów sprzyja więc odchudzaniu.


Dodatkowo, warto pamiętać, że często popijanie bezkalorycznych napojów powoduje uczucie sytości. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad podjadaniem.

 

Polecamy również artykuł: Czy wiesz, co pijesz?

 

 

2. Tłuszcz jest największym wrogiem diety


Spośród białek, węglowodanów i tłuszczów to właśnie ten ostatni jest najbardziej skoncentrowanym źródłem kalorii. Prawdą jest, że ograniczenie spożywania produktów obfitujących w tłuszcz, pozwala znacząco zmniejszyć kaloryczność jadłospisów. Nie należy jednak przesadzać. To także ważny składnik diety, który pełni wiele funkcji w organizmie człowieka.


Dietetycy zalecają, aby preferować tłuszcze roślinne, takie jak wysokiej jakości oleje, ziarna, pestki i orzechy. Zdecydowanie ograniczyć należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego np. tłuste gatunki mięs, sery żółte, sery pleśniowe, tłuste wędliny, pasztety czy podroby. Są to produkty o dużej kaloryczności i umiarkowanej wartości odżywczej. Warto zamienić je na ich chudsze odpowiedniki - drób, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, białe sery.

Czy wiesz, że...
Doskonałą metodą na przyspieszenie odchudzania, są regularne treningi. Jednak, żeby przekładały się one na wymierne efekty, konieczne jest aby ćwiczenia były tak dobrane, aby koncentrowały sią spalaniu tkanki tłuszczowej, a nie węglowodanów.
Jeżeli chcesz otrzymać plan treningowy, który koncentruje się na maksymalizacji spalania tkanki tłuszczowej zapoznaj się z planem treningowym opracowanym przez naszą trenerkę Anię Konieczny. Szczegóły Plan Treningowy na intensywne spalanie tkanki tłuszczowej »

Polecamy również artykuł: Białka, tłuszcze, węglowodany. Poznaj najważniejsze składniki żywności.

 

 

3. Ziemniaki tuczą


Ile kalorii mają ziemniaki? Jeden ziemniak ma około 80g i dostarcza 62 kalorie. Przy diecie 1500 kalorii, to zaledwie ułamek całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Nie ma więc powodu, dla którego należy z nich rezygnować.


Najczęstszym dietetycznym błędem jest podawanie ziemniaków z tłustymi sosami. To właśnie ich dodatek diametralnie zwiększa kaloryczność całego dania. Sosy najczęściej powstają z wytopionego z mięsa tłuszczu. Jest to produkt pozbawiony wartości odżywczych, a bardzo kaloryczny.


Co ciekawe, porównując kaloryczność kaszy, ryżu, makaronów i ziemniaków, to właśnie te ostatnie wypadają najbardziej atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że cechują się niższymi wartościami odżywczymi.

 

Poniżesz zestawie w interaktywnej formie znajdziesz TUTAJ

 


4. Ananas przyspiesza spalanie tłuszczu


Osoby na diecie uparcie poszukują spalaczy tłuszczu, które ułatwiałyby odchudzanie i sprawiały, że organizm zacznie samoczynnie rozkładać tkankę tłuszczową. Za taki produkt uznawany jest m.in. ananas. Zawarty w nich enzym - bromelaina - powoduje rozkładanie substancji białkowych. Dzięki temu wspomaga trawienie. Bromelaina nie ma jednak wpływu na gospodarkę energetyczną organizmu, a jej stosowanie nie wywołuje efektu odchudzającego.


Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uwzględniać świeże ananasy w codziennej diecie. To bardzo wartościowe, pyszne produkty, o dużej zawartości błonnika pokarmowego.

 

Polecamy także artykuł: Błonnik pokarmowy - czy nie brakuje go w twojej diecie?

 

 


5. Jeżeli smażyć, to tylko na oleju kokosowym


Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu orzecha kokosowego. Charakteryzuje się dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odporne na działanie wysokiej temperatury, przez co polecamy jest jako dobry tłuszcz smażalniczy. Jest jednak tak samo kaloryczny jak każdy inny tłuszcz - oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy smalec. Wbrew reklamom, na diecie warto ograniczać jego spożycie.


Smażenie na oleju kokosowym zwiększa kaloryczność potrawy. Zdecydowanie najbardziej dietetycznym rozwiązaniem jest smażenie bez dodatku tłuszczu, na patelni teflonowej. Dzięki temu dania są równie smaczne, a cechują się niższą kalorycznością.

Polecamy również artykuł: Dobry tłuszcz konta zły tłuszcz

 

Podczas odchudzania niezwykle ważne jest kontrolowanie kaloryczności diety i wystrzeganie się codziennie popełnianych dietetycznych błędów. Właśnie w tym celu stworzyliśmy Dziennik Kalorii - unikalną aplikację, która umożliwi Ci sprawdzenie wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych. Dzięki niej, możesz samodzielnie sprawdzić, czy popularne zalecenie dietetyczne jest prawdziwe czy to po protsu zwykły mit, który nie ma żadnego uzasadnienia.

Zapisując w Dzienniku Kalorii spożyte płyny, ziemniaki, ananasa czy różne rodzaje tłuszczu, dowiesz się, ile mają kalorii i czy rzeczywiście powinieneś z nich zrezygnować czy wręcz przeciwnie - są niskokaloryczne i śmiało możesz planować je w swoich jadłospisach. Zdziwisz się, jak wiele jest mitów na temat odchudzania.

 

 

Czy któryś z tych przykładów Cię zaskoczył?

A może powinniśmy rozszerzyć tę listę o kolejne dietetyczne mity? Jakie?

Czekamy na Wasze komentarze!

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!