7 dietetycznych mitów, które utrudniają odchudzanie

Nie daj się nabrać! Świat dietetyki obrośnięty jest mitami, niemającymi żadnego naukowego uzasadnienia. Jedne z nich nie szkodzą, ale też nie pomagąją. Inne mogą zdecydowanie utrudniać odchudzanie i sprawiać, że stosowanie diety i przeprowadzanie regularnych treningów nie przynosi efektów. Poznaj 5 często powtarzanych dietetycznych mitów i upewnij się, czy przypadkiem również nie jesteś ich zwolennikiem.

 

 

 

1. Dietyczny detox

Detoxu oranizmu nie przeprowadzimy dzięki suplementacji, tylko dzięki naszym organom wewntętrzym (np. płuca, wątroba, nerki, jelita, skóra) oraz zachowując odpowednią higienę życia codziennego: czyli regularny sen, odpowiednia podaż płynów, aktywność fizyczna czy też zdrowa zbilansowana dieta. Więc nie daj się nabijać w butelkę firmom suplementacyjnym i zadbaj o zdrowie od dziś!
 

Polecamy również artykuł: Czy wiesz, co pijesz?

 

2. Tłuszcz jest największym wrogiem diety


Spośród białek, węglowodanów i tłuszczów to właśnie ten ostatni jest najbardziej skoncentrowanym źródłem kalorii. Prawdą jest, że ograniczenie spożywania produktów obfitujących w tłuszcz, pozwala znacząco zmniejszyć kaloryczność jadłospisów. Nie należy jednak przesadzać. To także ważny składnik diety, który pełni wiele funkcji w organizmie człowieka.

Dietetycy zalecają, aby wybierać tłuszcze roślinne, takie jak wysokiej jakości oleje, ziarna, pestki i orzechy. Zdecydowanie ograniczyć należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego np. tłuste gatunki mięs, sery żółte, sery pleśniowe, tłuste wędliny, pasztety czy podroby. Są to produkty o dużej kaloryczności i umiarkowanej wartości odżywczej. Warto zamienić je na ich chudsze odpowiedniki - drób, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, białe sery.

Polecamy również artykuł: Białka, tłuszcze, węglowodany. Poznaj najważniejsze składniki żywności.

 

3. Ziemniaki tuczą


Ile kalorii mają ziemniaki? Jeden ziemniak ma około 80g i dostarcza 62 kalorie. Przy diecie 1500 kalorii, to zaledwie ułamek całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Nie ma więc powodu, dla którego należy z nich rezygnować.

Najczęstszym dietetycznym błędem jest podawanie ziemniaków z tłustymi sosami. To właśnie ich dodatek diametralnie zwiększa kaloryczność całego dania. Sosy najczęściej powstają z wytopionego z mięsa tłuszczu. Jest to produkt pozbawiony wartości odżywczych, a bardzo kaloryczny.

Ziemniaki również charakteryzują się wysokim indeksem sytości co oznacza, że po ich spożyciu będziesz dłużej czuć sytość.

Co ciekawe, porównując kaloryczność kaszy, ryżu, makaronów i ziemniaków, to właśnie te ostatnie wypadają najbardziej atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że cechują się niższymi wartościami odżywczymi.

Poniżesz zestawie w interaktywnej formie znajdziesz TUTAJ

 


4. Ananas przyspiesza spalanie tłuszczu

Osoby na diecie uparcie poszukują spalaczy tłuszczu, które ułatwiałyby odchudzanie i sprawiały, że organizm zacznie samoczynnie rozkładać tkankę tłuszczową. Za taki produkt uznawany jest m.in. ananas. Zawarty w nich enzym - bromelaina - powoduje rozkładanie substancji białkowych. Dzięki temu wspomaga trawienie. Bromelaina nie ma jednak wpływu na gospodarkę energetyczną organizmu, a jej stosowanie nie wywołuje efektu odchudzającego.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uwzględniać świeże ananasy w codziennej diecie. To bardzo wartościowe, pyszne produkty, o dużej zawartości błonnika pokarmowego.

Polecamy także artykuł: Błonnik pokarmowy - czy nie brakuje go w twojej diecie?


5. Jeżeli smażyć, to tylko na oleju kokosowym

Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu orzecha kokosowego. Charakteryzuje się dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odporne na działanie wysokiej temperatury, przez co polecamy jest jako dobry tłuszcz smażalniczy. Jest jednak tak samo kaloryczny jak każdy inny tłuszcz - oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy smalec. Wbrew reklamom, warto ograniczać jego spożycie.


Smażenie na oleju kokosowym zwiększa kaloryczność potrawy. Zdecydowanie najbardziej dietetycznym rozwiązaniem jest smażenie bez dodatku tłuszczu, na patelni teflonowej. Dzięki temu dania są równie smaczne, a cechują się niższą kalorycznością. Jeżeli już musisz wybrać tłuszcz do smażenia my polecamy oliwę z oliwek oraz olej rzepakowy, które są stabilne podczas krótkiej obróbki termicznej.

Polecamy również artykuł: Dobry tłuszcz konta zły tłuszcz

6. Toksyczne połączenie ogórka i pomidora w jednym posiłku

Często słyszy się opinie, że nie powinno się łączyć w jednym posiłku tych dwóch produktów, ale czy na pewno? Prowodyrem tej opinii jest jest witamina C, która nie zostaje dobrze wchłaniana do organizmu przez występującą w ogórku askorbinazę, jadnak bardzo łątwo jest ją dostarczyć w odpowiedniej ilości w ciągu dnia, więc jeżeli ktoś lubi połączenie smakowe ogórka z pomidorem to zostaje nam tylko życzyć smacznego!

7. Owoce mają fruktozę, więc tuczą

W dietetyce utarł się mit, że owoców trzeba unikać jak ognia, bo przecież fruktoza w nich zawarta powoduje odłożenie się tkanki tłuszczowej. Prawdą  jest, że w badaniu przeprowadzonym przez Chong i wsp. wykazano że ilość odkładanego tluszczu z fruktozy wynosi 0,015%, więc jest to ilość znikoma. Jeżeli Twój bilans energetyczny jest ujemny (redukcja) lub zerowy (jesz tyle ile wynosi Twoje zapotrzebowanie) nie bój się owoców, nie przytyjesz! Jeżeli jesz więcej niż wynosi Twoje zapotrzebowanie, to nawet jeżeli wyeliminujesz owoce z diety to i tak zrobisz zapasy tkanki tłuszczowej. Pamiętaj! Zarówno Instytut Żywności i Żywienia ok jak i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają włączenie owoców do diety.

Podsumowanie

Jest wiele innych mitów, które są powszechnie powtarzane i praktykowane, pamiętaj aby wiedzę na temat żywienia czerpać z odpowiednich źródeł i dać się modzie jaka panuję w danym momencie. Nie bez przyczyny Instytut Żywności i Żywienia stworzył Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Podczas odchudzania niezwykle ważne jest kontrolowanie kaloryczności diety i wystrzeganie się codziennie popełnianych dietetycznych błędów. Właśnie w tym celu stworzyliśmy Dziennik Kalorii - unikalną aplikację, która umożliwi Ci sprawdzenie wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych. Dzięki niej, możesz samodzielnie sprawdzić, czy popularne zalecenie dietetyczne jest prawdziwe czy to po protsu zwykły mit, który nie ma żadnego uzasadnienia.

Zapisując w Dzienniku Kalorii spożyte płyny, ziemniaki, ananasa czy różne rodzaje tłuszczu, dowiesz się, ile mają kalorii i czy rzeczywiście powinieneś z nich zrezygnować czy wręcz przeciwnie - są niskokaloryczne i śmiało możesz planować je w swoich jadłospisach. Zdziwisz się, jak wiele jest mitów na temat odchudzania.

 

 

Czy któryś z tych przykładów Cię zaskoczył?

A może powinniśmy rozszerzyć tę listę o kolejne dietetyczne mity? Jakie?

Czekamy na Wasze komentarze!

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!