3 skuteczne sposoby, ktore pomogą Ci kontrolować efekty odchudzania
Stosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej to dwie najbardziej skuteczne metody walki z nadmierną masą ciała. Aby jednak kuracja odchudzająca zakończyła się sukcesem, jej wyniki należy na bieżąco monitorować. Ważne jest regularne sprawdzane, jak pod wpływem zmian stylu życia zmienia się masa ciała i jego skład. Jak to robić?
1. Waż się
Najprostszym sposobem kontrolowania masy ciała jest regularne ważenie. Należy pamiętać, że masa ciała jest zależna od wielu czynników i zmienia się w ciągu dnia. Jest to zupełnie naturalne. Wahania masy ciała w ciągu dnia mogą wynosić nawet 2 kilogramy. Aby wyniki ważenia były miarodajne, należy przestrzegać kilku zasad.
Po pierwsze, zalecane jest ważenie nie częściej raz w tygodniu. Najlepiej wybrać jeden dzień w tygodniu i co tydzień, o zbliżonej porze stawać na wadze. Po drugie, należy ważyć się bez ubrań, w samej bieliźnie. Założenie jeansów, ciepłego swetra czy skórzanego paska mogą znacząco zaburzyć wynik. Ostatnim warunkiem prawidłowego ważenia, jest stawanie na wadze po wypróżnieniu. Najlepszym momentem na warzenie jest poranek, przed śniadaniem w środkowym dniu tygodnia.
Uzyskane wyniki należy regularnie zapisywać i analizować. Można dokonywać tego między innymi w aplikacji Dziennik Kalorii. Jedną z jej funkcji jest ustalenie zapotrzebowania kalorycznego, które zmienia się wraz ze zmianą masy ciała. Aplikacja aktualizuje je na bieżąco.
Trzeba pamiętać, że ważenie nie jest idealnym sposobem kontrolowania zmiany masy ciała. Dlaczego? Mówi jedynie o spadku lub wzroście całkowitej masy ciała i nie daje informacji, czy w organizmie zmniejsza się zawartość tkanki tłuszczowej. A to przecież jest głównym celem odchudzania. Z tego względu ważenie warto uzupełnić o inne metody.
2. Mierz obwody
Cotygodniowemu ważeniu powinno towarzyszyć mierzenie obwodów talii i bioder i ud. Takie pomiary wyraźnie pokazujÄ…, jak bardzo zmienia siÄ™ wyglÄ…d sylwetki. Do mierzenia obwodów należy wykorzystywać miarkÄ™ – centymetr. Podczas dokonywania pomiaru centymetr nie może uciskać ciaÅ‚a, ani też swobodnie opadać. Niewskazane jest również napinanie mięśni.
Obwód uda należy mierzyć w pozycji stojącej, w lekkim rozkroku, tuż poniżej fałdu pośladkowego, równolegle do podłogi.
Obwód bioder mierzy się również w pozycji stojącej, w lekkim rozkroku. Mięśnie pośladków powinny być rozluźnione, a miarkę należy kierować równolegle do podłogi.
Obwodu talii dokonuje się w najwęższym miejscu talii, na swobodnym wydechu. Miarkę również należy kierować równolegle do podłogi.
Uzyskane wyniki również należy na bieżąco zapisywać. Powinny zmniejszać się wraz ze zmianą masy ciała. Wymiary obwodów, podobnie jak masę ciała, można odnotowywać w Dzienniku Kalorii.
3. Sprawdzaj skład ciała.
Pomiar obwodów pozwala poÅ›rednio obserwować zmianÄ™ skÅ‚adu ciaÅ‚a. IstniejÄ… jednak specjalne narzÄ™dzie umożliwiajÄ…ce dokÅ‚adny pomiar tkanki tÅ‚uszczowej, mięśniowej, zawartoÅ›ci wody i innych skÅ‚adników – analizatory skÅ‚adu ciaÅ‚a. DziaÅ‚ajÄ… one na zasadzie bioimpedancji. Przez ciaÅ‚o przepuszczany jest sÅ‚aby impuls elektryczny, który na podstawie różnicy oporu tkanek, wyznacza dokÅ‚adny skÅ‚ad ciaÅ‚a. Badanie jest zupeÅ‚nie bezbolesne i trwa kilkadziesiÄ…t sekund. CzÄ™sto można darmowo skorzystać z niego w siÅ‚owniach i klubach fitness. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto regularnie je przeprowadzać i zapisywać uzyskane wyniki. Podobnie jak inne monitorowane dane, wyniki analizy skÅ‚adu ciaÅ‚a może zapisywać je w Dzienniku Kalorii.
Polecamy także artykuł: Ile można schudnąć w miesiąc?
Regularne kontrolowanie zmiany masy ciała, jego składu oraz obwodów pozwala kontrolować efektywność kuracji odchudzającej. Dzięki dobrze wykonanym pomiarom można wnioskować, czy dieta lub zwiększona aktywność fizyczna rzeczywście działają. W bardzo wygodny spoób można obserwować to w raportach generowaych przez aplikację Dziennik Kalorii.
Przykladowy raport wygenerowany w aplikacji Dziennik Kalorii:
Brak spadku masy ciała, mimo stosowania diety, może być spowodowany źle dobrana kalorycznością jadłospisów, brakiem aktywności fizycznej czy też chorobą. Z drugiej strony zbyt szybkie odchudzanie ma zazwyczaj przyczyne w zbyt restrykcyjnych założeniach diety i treningów. Należy pamiętać, że zalecane tempo odchudzania to około 0,5-1kg tygodniowo. Powolna, ale systematyczna utrata tkanki tłuszczowej daje najlepsze efekty.