6 powodów, dla których warto zacząć pić zieloną herbatę

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-04 12:47:22

Zielona herbata produkowana jest z tej samej rośliny, co herbata czarna. Różnica polega jedynie na sposobie przetwarzanie liści krzewu herbacianego. Herbata zielona nie jest poddawana procesowi fermentacji. Dzięki temu zachowuje więcej cennych właściwości.  W wielu badaniach udowodniono jej dobroczynny wpływ na zdrowie.Herbata, zaraz po wodzie, jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Z jednego gatunku drzewa herbacianego, wytwarzanych jest kilka rodzajów herbat. W krajach zachodnich, największą popularnością cieszy się herbata czarna, która w procesie produkcji, poddawana jest procesowi fermentacji. Niestety, fermentacja powoduje utlenianie zawartych z liściach herbaty polifenoli. Skutkiem tego jest znaczne osłabienie ich aktywności w ludzkim organizmie.


Zamiast czarnej herbaty, zdecydowanie polecamy zieloną. Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których nasi dietetycy zachęcają do ich spożywania.


1.    Ma właściwości przeciwnowotworowe

Herbata jest prawdziwym bogactwem polifenoli. Są to związki naturalnie występujące w roślinach, o szczególnym wpływie na zdrowie człowieka. Najważniejszym polifenolem herbaty jest galusan epigalokatechiny. W wielu badaniach udowodniono, że spożywanie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób nowotworowych, przede wszystkim rakiem pęcherza, prostaty i piersi.

Zawartość dobroczynnych polifenoli w naparze herbaty zależna jest od wielu czynników – warunków uprawy, pory zbiorów czy technologii produkcji. Bardzo ważny jest także czas parzenia herbaty. Specjaliści zalecają, aby parzyć herbatę przez 8-10 minut i spożywać ją świeżo po przygotowaniu (nie przechowywać w termosie!). Wówczas zawartość polifenoli w naparze jest najwyższa.


2.    Działa przeciwbakteryjnie i zapobiega próchnicy

W naparze zielonej herbaty znajdują się związki niszczące bakterie oraz hamujące ich namnażanie. Okazuje się, że polifenole herbaciane skutecznie zwalczają również bakterie niszczące zęby. Udowodniono, że szczotkowanie zębów naparem z zielonej herbaty jest pomocne w profilaktyce próchnicy.

Co więcej, napar herbaty jest jednym z głównych źródeł fluoru w diecie człowieka. Im dłuższy czas parzenia herbaty, tym więcej fluoru przechodzi do naparu.


3.    Pomaga schudnąć

Badania sugerują, że zielona herbata wspomaga proces odchudzania. Jej przyjmowanie sprzyja zmniejszeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Galusan epigalokatechiny hamuje wchłanianie tłuszczu z pożywienia i nasila termogenezę, przez co zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Na chwilę obecną brakuje badań, które w jednoznaczny sposób potwierdzałyby efekt odchudzający zielonej herbaty na organizm człowieka, ale badania prowadzone na zwierzętach są bardzo obiecujące. 


zdrowa dieta online4.    Obniża stężenie cholesterolu

Badania epidemiologiczne wykazały, że spożywanie zielonej herbaty powoduje spadek stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów. Dodatkowo napar ten działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i antyoksydacyjne. Dzięki tym właściwościom zielona herbata polecana jest w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Warto, aby regularnie sięgały po nią osoby cierpiące z powodu zaburzeń lipidowych, a także osoby zagrożone tymi schorzeniami.

5.    Hamuje procesy starzenia

Jedną z przyczyn starzenia się skóry jest wzmożone powstawanie w skórze wolnych rodników tlenowych, które niszczą komórki skóry, pogarszają jej wygląd i przyspieszają procesy starzenia. Napary zielonej herbaty stanowią bardzo bogate źródło antyoksydantów, czyli związków eliminujących wolne rodniki tlenowe z organizmu. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia starzenia. Wolne rodniki sprzyjają powstawaniu wielu chorób (np. chorobie Alzheimera, miażdżycy, nowotworom czy zaćmie), a w ich profilaktyce poleca się m.in. stosowanie diety bogatej w naturalne antyoksydanty.


6.    Reguluje glikemię

Zielona herbata polecana jest również osobom mającym problemy z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Zawarte w niej polifenole, skutecznie je obniżają.  Napary zielonej herbaty mogą być wykorzystywane nie tylko leczniczo, przez osoby z cukrzycą, ale także profilaktycznie. Co więcej, picie zielonej herbaty zalecane jest także w nadciśnieniu tętniczym, które często towarzyszy cukrzycy.


Przypuszcza się, że zielona herbata ma jeszcze szerszy wpływ na zdrowie człowieka. Badania nad jej właściwościami cały czas trwają, a naukowcy ciągle doszukują się nowych możliwości jej zastosowania w medycynie. Już teraz jednak zaleca się jej spożywanie w wielu, często występujących dolegliwościach.


Polecamy także nasze poradniki o zdrowych słodyczach oraz dietetycznych obiadach.

O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus