5 sposobów jak zdrowo przytyć

Istnieje wiele teorii na temat, dlaczego niektórzy ludzie są bardzo szczupli niezależnie od tego ile i co jedzą. Może być to zależne od genetyki, a może od tego że posiadają  silniejsze sygnały nerwowe docierające do ośrodka sytości, dzięki czemu czują się szybciej najedzeni. Może mają wyższą podstawową przemianę materii dzięki czemu ich metabolizm jest szybszy niż przeciętny. Bez względu na przyczynę, pamiętajmy, że ludzie z niedowagą mogą być tak samo narażeni na problemy zdrowotne jak ludzie z nadwagą. Co więcej, znaczna niedowaga wiąże się często z negatywnymi skutkami zdrowotnymi takimi jak brak energii, niedobory żywieniowe, osłabiony układ imumnologiczny, ostoporoza i inne schorzenia. 
 
 

Twój plan działania:

Według BMI wskaźnik masy ciała wynoszący poniżej 18,5 kwalifikujmy jako niedowagę .
Jak w przypadku każdej diety lub ćwiczeń, ważne jest to, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety nawet mającej na celu przyrost masy ciała. Lekarz może pomóc wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą przyczyniać się do niedowagi, takich jak problemy z tarczycą, pasożytów, czy złych nawyków żywieniowych . 
Skorzystaj z Kalkulatora BMI i sprawdź, czy Twój wskaźnik masy ciała jest prawidłowy.

1) Prowadź dziennik posiłków.

Taki dziennik spożywanych przez Ciebie pokarmów prowadzony codziennie przez kilka tygodni pozwoli ci poznać swoje nawyki żywieniowe i zlokalizować określoną porę w ciagu dnia kiedy można najłatwiej podnieść kaloryczność posiłku lub przekąsek. Istnieją  internetowe narzędzia do szybkiego i przyjemnego prowadzenia takich dzienniczków, np. Dziennik Kalorii rozbudowana aplikacja do kontrolowania diety i aktywności fizycznej. Jej stosowanie znacznie uławia kontrolowanie kaloryczności i zawartości białka w posiłkach.

2) Zwracaj uwagę na jakość a nie na ilość 

Nawet wtedy, gdy starasz się przybrać na wadze, hamburgery, frytki i wysokosłodzone koktajle mleczne nie są dobrym wyborem dla twojego organizmu. Zamiast tego, wybieraj pokarmy, które posiadają składniki odżywcze ze wszystkich grup żywnościowych. Twoje menu powinno obfitować w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy, tłuste ryby itp.

3) Jedz częściej i nigdy nie opuszczaj posiłków 

Po wprowadzeniu bardziej kaorycznych posiłków możesz na początku nie odczuwać po nich długo głodu i tym samym rezygnować z jedzenia przekąsek czy nawet pozostałych posiłków. Dlatego najzdrowszą opcją dla wszystkich próbujących przytyć jest rozłożenie ilości spożywanych dziennie kalorii na pięć mniejszych posiłków oraz przekąsek w ciągu dnia.

4) Podjadaj wysokokalorycznie, ale zdrowo 

Wybierz wysokokaloryczne przekąski, takie jak orzechy, sery, suszone owoce, jogurty z muesli, awokado, pełnoziarnisty tost z masłem orzechowym lub hummusem. Jeśli większość dnia przebywasz poza domem pamietaj aby spakować swoje ulubione przekąski na drogę.

Kaloryczność produktów spożywczych możesz porównwać w bezpłatnym Kalkulatorze Kalorii. Dzięki temu narzędzu zdobędziesz wiedzę po które produkty warto sięgać podczas budowania masy mięśniowej, a z których lepiej zrezygnować. 

5) Uzbrój się w cierpliwość

Podobnie jak utrata wagi, zwiększenie masy ciała jest procesem i następuje często powoli. Tempo z jakim osoba musi przytyć zależy od jej celów  i aktualnego stanu zdrowia. Nie trać nadziei na osiągnięcia idealnej wagi, dzięki czemu poczujesz wzrost energii  i poprawę ogólnego stanu zdrowia .


 
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore