5 dietetycznych błędów, które utrudniają Ci schudnięcie

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-02 13:08:31

Trzymasz się diety, starasz się przestrzegać wszystkich żywieniowych zaleceń, odmawiasz sobie słodyczy i dodatkowych przekąsek, a mimo to twoja waga stoi w miejscu? Przedstawiamy 5 częstych błędów, które utrudniają osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Sprawdź, czy nie są popełniane również przez Ciebie.


OWOCE TO SAMO ZDROWIE

Owoce są bardzo wartościowymi produktami spożywczymi. Zawierają duże ilości witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, a także cennych flawonoidów. Dietetycy zalecają, aby sięgać po nie każdego dnia. Błędem jest jednak spożywanie owoców w większej ilości niż 2-3 porcje dziennie. Dlaczego? Ponieważ są to produkty o dużej zawartości cukrów, w szczególności cukrów prostych. Ich zawartość w diecie należy ograniczać. Przyglądając się piramidzie żywieniowej, wyraźnie widać, że owoce znajdują się piętro wyżej niż warzywa. Oznacza to, że należy sięgać częściej po te drugie.

Aby skutecznie kontrolować ilość warzyw i owoców diecie, warto systematycznie uzupełniać Dziennik Kalorii. To unikalne urządzenie pozwala na zapisywanie ilości poszczególnych produktów spożywczych, które zostały spożyte w ciągu dnia. Dzięki temu można dokładnie poznać kaloryczność i wartość odżywczą jadłospisów, a także kontrolować ich skład produktowy.

OSTATNI POSIŁEK PRZED 18.00


Jeden z najpopularniejszych dietetycznych mitów. Wbrew powszechnej opinii, kolację można jeść później. Co więcej, nie ma sztywnej granicy, do której godziny należy ją zjadać. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas kładzie się spać o innej godzinie. Czy informatyk pracujący wieczorami, chodzący spać o północy, powinien głodować 6 godzin przed snem? Absolutnie nie. Dietetycy zalecają, aby po ostatni posiłek sięgać na około 3 godziny przed nocnym spoczynkiem. Wspomniany informatyk może więc spokojnie zjadać kolację o godzinie 21.00. Długie przerwy między posiłkami nie sprzyjają odchudzaniu. Ponadto, wieczorne zbyt długie głodzenie, powoduje, że rano odczuwalny jest silny głód, przez co trudno jest ograniczyć objętość śniadania.


oblicz deficyt kalorycznyŚWIEŻO WYCISKANE SOKI TO ZDROWY DODATEK DO POSIŁKU

Wraz ze spadkiem cen wyciskarek do soków, świeżo wyciskane soki stały się popularnym składnikiem posiłków. Reklamowane są jako zdrowy, wartościowy i lekkostrawny dodatek do posiłku. Częściowo, jest to prawda. Świeżo wyciskane soki, zarówno owocowe jak i warzywne, cechują się zdecydowanie wyższą wartością odżywczą niż soki dostępne w sklepach. Osoba z nadwagą, powinna jednak pamiętać, że każda szklanka soku to dodatkowo porcja kalorii. 250ml soku pomarańczowego dostarcza 100kcal, które należy uwzględnić w bilansie kalorycznym. Dla porównania, szklanka soku pomidorowego to jedynie 30kcal.

Czy należy z nich całkowicie rezygnować? Nie, ale należy pamiętać, że podstawowym napojem w diecie powinna być woda, a z soków wyciskanych najlepiej wybierać te, które zostały przygotowane z warzyw. Wartość kaloryczną poszczególnych soków, można sprawdzić, korzystając z wielofunkcyjnego Kalkulatora Kalorii. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapoznać się z kalorycznością oraz zawarością białek, tłuszczów i węglowodanów wielu napojów.


SAŁATKI NIE TUCZĄ

Kolejny, często powtarzany mit. W dietetyce nie można generalizować. Są sałatki o znikomej ilości kalorii np. proste połączenie pokrojonych w kostkę pomidorów, kiszonych ogórków i cebuli. Są też bardzo kaloryczne, np. tradycyjna sałatka z majonezem czy tuńczykiem. Warto również pamiętać, że nawet sałatki zawierające wyłącznie wartościowe produkty mogą stanowić znaczące źródło kalorii. Oliwki, oliwa z oliwek, orzechy, pestki dyni czy sezam to produkty niezwykle cenne, ale kaloryczne. Oczywiście można, a nawet należy po sięgać. Trzeba jednak kontrolować ich ilość w diecie, np. wykorzystując wspomniane już, proste i przydatne narzędzie - Dziennik Kalorii. Uwzględniając w nim wszystkie dodatki do dania, można zaobserwoać, jak wpływają one na wartość odżywczą i kaloryczność całego posiłku.


WYBIERAM PRODUKT LIGHT

Polskie prawo częściowo określa, jakie informacje mogą znajdować się na etykietach produktów spożywczych. Jedną z kontrolowanych kwestii, jest umieszczanie na etykiecie hasła „light”. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, produkt light wcale nie musi dostarczać mniej kalorii niż jego tradycyjny odpowiednik. Czasami zdarza się nawet, że produkt oznaczony w ten sposób jest bardziej kaloryczny. Dotyczy to np. dietetycznych czekolad.

Należy również mieć na uwadze, że kaloryczność nie powinna być jedynym kryteriów wyboru żywności. Niezdrowy biały cukier może być przecież zastąpiony jeszcze bardziej niebezpiecznymi słodzikami, a całkowite wyeliminowanie tłuszczu, np. z jogurtu, spowoduje, że nasz organizm nie przyswoi zawartych w nim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Decydując o zakupie produktów spożywczych, należy więc analizaować ich skład oraz dokładnie sprawdzić tabelę wartości odżywczych.

Prawidłowa dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowymi elementami kuracji odchudzającej. Powszechne opinie dotyczące żywienia i popularne wskazówki dietetyczne są jednak przepełnione błędami. Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany, upewnij się, że będą to zmiany na lepsze.


licznik kalorii


O autorze

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak

Dietetyk kliniczny, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Propaguje racjonalną, zbilansowaną dietę i filozofię zero waste.  Pracuje z pacjentami z nadwagą, chorobami dietozależnymi oraz sportowcami.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus