Dieta 1300 kcal przykładowy jadłospis
Kalorie
1300 kcalŚniadanie 316 kcal / 358g
Drugie Śniadanie 259 kcal / 125g
Obiad 519 kcal / 299g
Kolacja 206 kcal / 36g
Komentarz dietetyka do diety 1300 kcal
Dieta 1300 kcal to często stosowana dieta odchudzająca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to niska kaloryczność. Jadłospisy o takiej kaloryczności powinny być stosowane jedynie w uzasadnionych przypadkach. Nie jest prawdą, że im mniejsza kaloryczność diety, tym szybciej traci się nadmierne kilogramy. Czasami jadłopisy o wyższej wartości energetycznej dają wyraźniejsze efekty i wiążą się z mniejszym ryzykiem efektu jojo.
Sprawdź, dlaczego powyższy jadłospis 1300 kcal został ułożony właśnie w ten sposób…
Białkowo - węglowodanowa bomba na śniadanie
Jogurt to świetne źródło pełnowartościowego białka - ważnej substancji budulcowej, której nie może zabraknąć w diecie odchudzającej. To nie wszystko. Obfituje również w dobrze przyswajalny wapń, jod oraz witaminy z grupy B. Nie można zapominać, że dostarcza także bakterii probiotycznych.
Lekarze i dietetycy coraz częściej alarmują, że nieprawidłowa mikroflora jelit przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Można ją odbudowywać, właśnie poprzez sięganie po naturalne źródła bakterii probiotycznych. Poza jogurtami są to również kefiry, maślanki czy kiszone warzywa.
Banan, czyli główny dodatek do jogurtu zaplanowany w jadłospisie, obfituje w węglowodany i potas. Dodatkowo, jego słodki smak pomaga zwalczyć apetyt na słodkie przekąski. Połączenie jogurtu, banana i wiórków kokosowych smakuje jak dobry deser. Takie śniadanie to idealna propozycja dla wielbicieli słodyczy.
Szybka bułka na drogę
Ponieważ drugie śniadanie to posiłek często jadany poza domem, dobrze jest, jeżeli ma formę kanapki, wygodnej do zabrania sałatki czy nawet jednoproduktowej przekąski. Kanapka zaplanowana w jadłospisie to najprostsze rozwiązanie. Jej przygotowanie zajmuje nie więcej niż 2 minuty. Jednocześnie jest to naprawdę smaczna i pożywna propozycja.
Jej podstawą jest bułka grahamka. W przeciwieństwie do bułki kajzerki ma niski indeks glikemiczny, dostarcza sporej dawki witamin i składników mineralnych, zawiera sporo błonnika pokarmowego, a także charakteryzuje się niższą kalorycznością.
Jako dodatki zaplanowano szynkę z indyka (świetne źródło pełnowartościowego białka), sałatę (niskokaloryczny dodatek, który zwiększy objętość dania) oraz rzodkiewki (nie tylko wzbogacają dietę o kolejne składniki odżywcze, ale także sprawiają, że kanapka jest soczysta.
Smaczna ryba w roli głównej
Obiad to główny i najbardziej kaloryczny posiłek jadany w ciągu dnia. Powinien dostarczać około 35% wartości energetycznej całodziennej diety. To naprawdę sporo.
W powyższym jadłospisie na obiad zaplanowano łososia z dodatkiem kaparów, pomidora, papryczki chilli, rozmarynu i kilku innych przypraw. Jest to propozycja łatwa i szybka w przygotowaniu, a przy tym naprawdę smaczna. Wszystkie składniki wystarczy zawinąć w folie aluminiową i zapiec w piekarniku. Jednocześnie jest to potrawa stanowiąca bardzo dobre źródło cennych kwasów omega - 3 oraz jodu.
Jako dodatek do ryby przewidziano brązowy ryż. To kolejna porcja węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego. Co równie ważne, daje długie uczucie sytości i nie powoduje wahań stężenia glukozy we krwi. Warto pamiętać, że popularny w Polsce biały ryż, to produkt zdecydowanie uboższy pod względem wartości odżywczych. Ponadto, ma wyższy indeks glikemiczny i wykazuje właściwości zapierające.
Przekąska w roli kolacji
Aby przygotowanie posiłków na cały dzień nie było zbyt angażujące, na kolację zaplanowano mieszankę produktów gotowych do spożycia - słonecznik, migdały oraz pestki dyni. Wszystkie z nich dostarczają zdrowych kwasów tłuszczowych, sporej dawki magnezu, żelaza i potasu. Mimo, że są to kaloryczne produkty,w warto po nie sięgać - to prawdziwe bomby odżywcze. Do sięgania po tego typu przekąski warto zachęcać całą rodzinę. To świetna alternatywa dla chipsów, paluszków lub innych, niezbyt zdrowych, słonych przekąsek.
Tak przygotowany jadłospis spełnia zasady zdrowego odżywiania. Składa się z 5 wartościowych posiłków, które dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. Jest również świetnym źródłem błonnika pokarmowego (substancji wspomagającej odchudzanie) oraz wielu składników odżywczych. Dostarcza wszystkiego, czego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Warto zwrócić uwagę, że zaplanowane w nim potrawy są atrakcyjne, a przy tym proste w przygotowaniu i stosunkowo niedrogie. Większość z nich idealnie sprawdzi się jako dania dla całej rodziny. To duży plus. Dietetyczne gotowanie dla najbliższych nie tylko ułatwia odchudzanie (nie ma konieczności gotowania osobno kilku dań), ale także kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe wśród wszystkich domowników
Joanna GrzymisławskaDieta przez Internet
Smaczna, prosta, skuteczna! - Ułożymy ją dla Ciebie »
Opinie
Musisz się zalogować, żeby dodać opinię. Jeżeli nie masz konta zarejestruj się za darmo