Dzięki temu kalkulatorowi
dowiesz się:


  • Jaka waga jest w dla Ciebie idealna.

  • Co możesz zrobić, aby poprawić swoją sylwetkę.

Kalkulator idealnej wagi

Dowiedz się jaka waga będzie dla ciebie odpowiednia.

cm
kg

Porada. Utwórz darmowe konto aby zapamiętać domyślne wartości tego formularza.

Prawidłowa waga do wzrostu i wieku - kalkulator

Osiągnięcie idealnej wagi to marzenie każdej osoby. W zależności od wielu czynników - takich jak wiek, kondycja fizyczna czy choćby indywidualne preferencje i zmieniające się kanony piękna - wymarzona figura może dla każdego znaczyć coś innego.

Istnieje wiele rekomendacji i wzorów wyliczających idealną masę ciała, której utrzymanie zapewni nie tylko piękny wygląd, ale przede wszystkim dobre samopoczucie i zdrowie. Warto więc policzyć swoją wagę idealną, by wiedzieć jaki cel sylwetkowy sobie obrać.

Czego dowiesz się z artykułu:

Czym jest idealna waga?

To inaczej należna lub pożądana masa ciała, czyli taka waga, dzięki której zachowasz zdrowie i uchronisz się przed ryzykiem chorób związanych z nadwagą, otyłością, jak również niedowagą. Obliczając idealną wagę możesz jasno określić swój cel - ile musisz schudnąć (lub przytyć), by cieszyć się dobrym samopoczuciem i wymarzoną sylwetką.

Kalkulator prawidłowej wagi - różne wzory i podejścia

Na przestrzeni lat opracowano wiele wzorów pomagających określić idealną masę ciała. Każdy z nich sprawdza się najlepiej przy różnych parametrach, a otrzymane wyniki mogą delikatnie się różnić. Przedstawiamy pełne zestawienie wzorów na należną masę ciała. Podzieliliśmy je na kilka kategorii. Każdy z nich jest też opatrzony komentarzem naszego dietetyka, który wyjaśnia dla kogo dany wzór sprawdzi się najlepiej.

Wzory na idealną wagę w zależności od płci

Nietrudno jest się domyślić, że idealna waga kobieca będzie zupełnie inna niż męska. Sylwetka różni się w zależności od płci. Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej, a mniej mięśniowej w porównaniu do mężczyzn. Są one też przeważnie drobniejsze i niższe. Dlatego idealna waga mężczyzny i kobiety o tym samym wzroście będzie się różnić, a wiele wzorów jest zróżnicowanych w zależności od płci.

Obliczanie wagi idealnej

Wzór Pottona

Dla kobiet:

należna masa ciała (NMC) = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 10

Dla mężczyzn:

NMC = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 20

Komentarz dietetyka: Wzór Pottona opiera się na zakresach BMI, a otrzymany wynik stanowi idealny środek normy BMI. Dla większości osób ta waga może być zbyt wysoka i nie pokrywać się z indywidualnymi oczekiwaniami dotyczącymi idealnej sylwetki. 

Wzór Broca

Dla kobiet:

NMC = (wzrost [cm] – 100) x 0,85

Dla mężczyzn:

NMC = (wzrost [cm] – 100) x 0,90

Komentarz dietetyka: Przyjmuje się, że wzór Broca jest miarodajny dla osób o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie większym niż 190 cm. W praktyce będzie on znacznie lepiej działał w przypadku niskich osób niż tych wysokich. 

Wzór Lorentza

Dla kobiet:

NMC = wzrost [cm] – 100 – {(wzrost [cm] – 150) / 2}

Dla mężczyzn:

NMC = wzrost [cm] – 100 – {(wzrost [cm] – 150) / 4}

Komentarz dietetyka: Jest to jeden z najczęściej stosowanych wzorów na idealną masę ciała. Nie sprawdza się najlepiej przy niskim wzroście (ok. 150 cm).

Devine formula

Dla kobiet:

NMC = 45.5 kg + 0.9 kg × (wzrost (cm) − 152)

Dla mężczyzn:

NMC = 50 kg + 0.9 kg × (wzrost (cm) − 152)

Komentarz dietetyka: Jest to jeden z dokładniejszych wzorów na idealną masę ciała. Dobrze sprawdzi się zarówno dla osób niskich, jak i wysokich. Obliczana na jego podstawie waga powinna mieścić się w niskim/średnim zakresie normy BMI stanowiąc łatwy i jednocześnie satysfakcjonujący cel w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. 

Hamwi method

Dla kobiet:

NMC = 45.4 kg + 0.9 kg × (wzrost (cm) − 152)

Dla mężczyzn:

NMC = 48 kg + 1.1 kg × (wzrost (cm) − 152)

Komentarz dietetyka: Otrzymany wynik powinien być bardzo zbliżony do poprzedniego wzoru (Devine formula). Dobrze sprawdza się u osób wysokich, nieco gorzej u niskich.

Wzory na idealną wagę biorące pod uwagę budowę ciała

Ten rodzaj wzorów doskonale sprawdzi się dla osób o skrajnej budowie ciała - wyjątkowo szczupłych lub korpulentnych czy umięśnionych. Typ sylwetki jest tu oszacowany na podstawie różnych parametrów - obwodzie nadgarstka, klatki piersiowej lub z góry określonych wartości dla danego typu budowy. Otrzymane wartości oczywiście mogą nie być idealne, ale będą znacznie dokładniejsze niż te wyliczane ze wzorów opierających się jedynie na wzroście i płci.

Wzór Bernharda

NMC = wzrost [cm] x obwód klatki piersiowej [cm] / 240

Komentarz dietetyka: We wzorze Bernharda oprócz wzrostu uwzględnia się również obwód klatki piersiowej. U kobiet powinien być mierzony tuż pod biustem. Wzór sprawdzi się dobrze zwłaszcza u mężczyzn z rozbudowaną klatką piersiową. Dla kobiet nie będzie on najdokładniejszym wyborem. Kiepsko sprawdzi się również u osób o przeciętnych parametrach.

Metoda Monnerota – Dumaine’a

NMC = {wzrost [cm] – 100 + (4 * obw. nadgarstka [cm])} / 2

Komentarz dietetyka: Ten wzór bierze pod uwagę obwód nadgarstka, traktując go jako odzwierciedlenie typu sylwetki (im grubszy nadgarstek tym bardziej korpulentna sylwetka. Może dobrze sprawdzić się u osób drobnych, o filigranowej budowie, jak i tych dobrze zbudowanych.

Wzór na idealną masę ciała biorący pod uwagę typ sylwetki, wzrost i wiek

Wzór Creffa

NMC = {wzrost [cm] – 100 + (wiek/ 10)} x B

Współczynnik B dla budowy:

  • drobnej - 0,81,
  • średniej - 0,9, 
  • masywnej - 0,99.

Komentarz dietetyka: Wzór pozwala określić idealną masę ciała w zależności od typu sylwetki. Jest to jednocześnie jedyny wzór, który liczy prawidłową wagę w zależności od wieku! Dzięki temu dobrze sprawi się u osób w wieku podeszłym (powyżej 60 roku życia), u których poprzednie obliczenia mogą być niemiarodajne. Będzie on również najlepszym rozwiązaniem dla młodych dorosłych (powyżej 18 do 25 roku życia). 

Jak działa nasz kalkulator wagi idealnej?

Wpisane przez Ciebie parametry podstawiane są do odpowiedniego wzoru, na którego podstawie wyliczana jest należna masa ciała. Korzystamy z kilku wyżej wymienionych wzorów, dzięki czemu obliczenia są dokładne i umożliwiają dostosowanie prawidłowej wagi do wzrostu, wieku oraz sylwetki. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba w wieku podeszłym otrzyma wynik obliczony na podstawie innego wzoru niż osoba w średnim wieku. Podobnie osoby o drobnej sylwetce i korpulentnej sylwetce o tym samym wzroście otrzymają inny wynik.

IDEALNA waga ile powinnam ważyc

Waga idealna - kalkulator dobry dla każdego?

Korzystając ze wzorów na należną masę ciała należy pamiętać, że uzyskany wynik jest jedynie szacunkowy. W większości przypadków będzie on dawał miarodajny wynik, jednak należy pamiętać, że większość podanych wzorów najlepiej sprawdza się dla osób o przeciętnej budowie - średnim wieku, wzroście, typowej sylwetce. Osoby drobne, o filigranowej sylwetce lub te korpulentne i wysokie mogą otrzymywać mniej wiarygodne wyniki. Dla tych osób najlepiej zastosować wzór biorący pod uwagę budowę ciała. Dla osób starszych polecamy wzór na idealną wagę do wzrostu i wieku. 

Wynik, który otrzymasz po uzupełnieniu parametrów w liczniku idealnej wagi opiera się na wzorach i oczywiście może być w niektórych przypadkach niemiarodajny. Postaraliśmy się jednak, by dawał wynik jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego przez zastosowanie różnych wzorów. Po wpisaniu przez Ciebie swoich parametrów kalkulator sam wybiera najlepszy dla Ciebie wzór i na jego podstawie liczy Twoją idealną wagę. Dzięki temu zabiegowi otrzymujesz wynik najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Nigdzie indziej nie znajdziesz przelicznika wagi z takim rozwiązaniem.

Jeśli masz ponadprzeciętne parametry zawsze możesz skontaktować się z naszym zespołem dietetyków i ustalić Twoja idealna waga jest prawidłowa. 

Jak prawidłowa waga ma się do BMI?

Kalkulator idealnej wagi i kalkulator BMI służą nieco innym celom. Dzięki temu pierwszemu liczymy swoją należną masę ciała i tylko ten jeden parametr. Jest on jednak dość dokładnie oszacowany i, w zależności od użytego wzoru, bierze pod uwagę różne czynniki np. wzrost, typ sylwetki, wiek. 

Kalkulator BMI służy do określenia czy masz nadwagę, wagę prawidłową, nadwagę lub otyłość. Wynik jest oparty jedynie na wzroście i wadze danej osoby - nie jest brany pod uwagę wiek czy typ budowy. Dlatego też zakresy BMI będą niemiarodajne dla skrajnych sylwetek czy wieku. BMI osoby mocno umięśnionej może wskazywać na otyłość. Podobnie będzie w przypadku osób starszych, które naturalnie nabierają z wiekiem więcej tłuszczu. 

Kalkulator BMI pozwala jednak oszacować ile dana osoba powinna schudnąć lub przytyć, by cieszyć się prawidłową wagą oraz jakie konsekwencje zdrowotne mogą ją czekać, jeśli aktualnie ma niedowagę, nadwagę lub otyłość.

Zakres normalnej masy ciała przy BMI jest dość szeroki, natomiast wskaźnik idealnej wagi pokazuje tylko jeden wynik. Dobrze skorzystać z obu tych narzędzi, ponieważ da to najpełniejszy obraz sytuacji. Na początku warto obliczyć swoje BMI. Dzięki temu dowiesz się w jakim zakresie się znajdujesz i czy musisz schudnąć, przytyć czy może utrzymać wagę. Następnie oblicz swoją idealną wagę i dowiedz się, jaki cel obrać i ile dokładnie kilogramów schudnąć lub przytyć.

Jeżeli Twoja waga jest zbyt duża - wykorzystaj nasz kalkulator deficytu kalorycznego do obliczenia ile kalorii powinna mieć Twoja dieta.

Jeśli znajdujesz się w zakresie prawidłowej wagi możesz skupić się jej utrzymaniu lub również policzyć swoją należną masę ciała i dążyć do jej osiągnięcia. Pamiętaj tylko, że jeśli decydujesz się na utrzymanie, a jesteś w górnym lub dolnym zakresie prawidłowego BMI to musisz kontrolować swoją masę ciała systematycznie, by nie przekroczyć rekomendowanych zakresów. 

Idealna waga a wymarzona sylwetka

Czy należna masa ciała wyliczona ze wzoru będzie odpowiadała Twojej upragnionej sylwetce? Niekoniecznie. Jest to w dużym stopniu zależne od indywidualnych preferencji i typu sylwetki. Niektórzy będą dążyć do wagi z dolnych zakresów normy BMI, a inni do górnych. Obie osoby nadal mają zdrową wagę. Muszą jednak bardziej pilnować swojej diety, ponieważ są narażone na niedowagę (w przypadku wagi niższej niż należna) lub nadwagę (w przypadku wagi wyżej). Trzymanie się idealnej masy ciała nie niesie za sobą tego ryzyka. 

Oczywiście, oprócz samych rekomendacji zdrowotnych ważne są również własne preferencje co do wyglądu. Czujesz się atrakcyjnie przy innej wadze niż zalecana należna masa ciała? Trzymaj się jej! O ile oczywiście mieści się ona w zakresach normy BMI.

Idealna waga a zdrowie

Czy osiągnięcie idealnej masy ciała zawsze gwarantuje zdrowie? Cóż, chciałoby się powiedzieć, że tak - w końcu tak wynika z samej definicji należnej masy ciała. I faktycznie w większości przypadków tak właśnie jest. Zdarza się jednak, że nawet przy osiągnięciu idealnej wagi ktoś może być narażony na choroby dietozależne. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? W momencie, gdy ktoś odżywia się niezdrowo - je dużo przetworzonej żywności, która jest bogata w tłuszcze nasycone, trans, cukry proste. Spożycie pustych kalorii, które nie zawierają wartościowych witamin, mikroskładników oraz błonnika może prowadzić do występowania awitaminoz lub zaparć nawet przy idealnej sylwetce. Jedząc niezdrowo, ale niewielką ilość pożywienia można utrzymać wymarzoną wagę. Niestety, taka dieta nie będzie służyłą zdrowiu. 

Co jeść, żeby mieć fit sylwetkę i zdrowie?

Nie tylko cudowna sylwetka się liczy. Najważniejsze jest zdrowie. Co jeść, by je zachować do późnych lat życia? Trzymaj się tych zasad zdrowego żywienia, a unikniesz chorób dietozależnych, zaparć, ciągłego zmęczenia i złego samopoczucia:

1. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców.

Powinno się ich spożywać minimum 400 g, ale im więcej ich zjesz tym korzystniejsze będzie to dla zdrowia. Idealnie, żeby stanowiły one dodatek do każdego posiłku wypełniając przynajmniej ½ talerza. Należy starać się jeść więcej warzyw niż owoców (najlepiej w proporcji 3:1). Warto też jeść jak najwięcej różnokolorowych warzyw i owoców, żeby dostarczać sobie kompleksu wartościowych mikroskładników. 

2. Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna.

Zaliczamy tu wszelkiego rodzaju ciemną, pełnoziarnistą mąkę, makarony, pieczywo, jak również grube płatki i kasze. Są one dobrym źródłem błonnika, który syci oraz wspomaga trawienie. Należy jeść minimum 90 g dziennie tych produktów. Najlepiej jednak uwzględniać je w każdym posiłku. Powinny one stanowić objętościowo ¼ każdego Twojego posiłku.

3. Ogranicz w diecie mięso i jego przetwory.

Na początku warto wprowadzić jeden bezmięsny dzień w ciągu tygodnia. Ograniczyć należy zwłaszcza mięso czerwone - wieprzowinę, wołowinę, baraninę oraz przetwory mięsne - parówki, kiełbasy, wędliny. Zamiast tego warto jeść inne źródła białka - rośliny strączkowe, jaja, ryby oraz chudy nabiał.

4. Spożywaj głównie tłuszcze roślinne.

Oleje roślinne, awokado, pestki oraz orzechy to doskonałe źródło jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one właściwości przeciwzapalne i wpływają dobroczynnie na układ krążenia, nerwowy i hormonalny. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z nasyconymi kwasami tłuszczowymi, których źródłem jest tłuste mięso i nabiał, tłuszcze zwierzęce oraz olej palmowy i kokosowy. Te tłuszcze najlepiej ograniczyć w diecie do minimum.

5. Pij odpowiednią ilość wody.

Co najmniej 2 litry w przypadku kobiet lub 2,5 litra - dla mężczyzn. Oprócz wody możesz wybierać inne niesłodzone napoje takie jak herbata, napary ziołowe i owocowe, kawa. Unikaj napojów słodzonych i soków, które są źródłem cukrów prostych i pustych kalorii.

6. Spożywaj mleko i produkty mleczne.

Wybieraj te chude - o zawartości tłuszczu do 2%. Staraj się spożywać codziennie 2 szklanki mleka lub fermentowanych produktów mlecznych - jogurtów, maślanek, kefirów. Jeśli nie spożywasz mleka wprowadź do diety napoje roślinne wzbogacane w wapń. Stawiaj na naturalne produkty - unikaj tych smakowych, które często zawierają cukier dodany.

7. Unikaj cukru.

Ogranicz słodycze, zrezygnuj ze słodzenia, czytaj składy i wybieraj produkty z najmniejszą ilością cukru. Do domowych wypieków używaj zdrowych słodzików np. stewii, ksylitolu, erytrytolu.

8. Jedz ryby.

Najlepiej, jeśli zjesz rybę przynajmniej 2 razy w tygodniu. Wybieraj tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki, halibut, śledź) - są one źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych omega-3.

9. Ogranicz spożycie soli.

Staraj się nie dosalać potraw, zamiast tego używać dużo aromatycznych ziół. Najlepiej, jeśli ograniczysz spożycie soli do 5 g dziennie (1 łyżeczki). Pamiętaj, że znajduje się ona w wielu produktach - zwłaszcza tych przetworzonych. Dlatego zwracaj uwagę na etykiety.

10. Jedz regularnie.

Zaplanuj w ciągu dnia 3-6 posiłków w stałych odstępach (najlepiej co 2-4 godziny). Staraj się nie podjadać pomiędzy nimi. Jedz więcej w pierwszej części dnia. Unikaj objadania się na noc. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem.

Zasady zdrowego żywienia zostały w bardzo obrazowy sposób przedstawione przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w formie talerza zdrowego żywienia. W przejrzysty sposób widać na nim z czego i w jakich proporcjach powinny składać się nasze codzienne posiłki. Zdrowy talerz zawiera w:

  • ½ warzywa i owoce (w tym ¾ warzyw i ¼ owoców),
  • ¼ pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemna, pełnoziarnista mąka oraz produkty z niej wyprodukowane, grube płatki i kasze, ziemniaki i bataty)
  • ¼ zdrowe źródło białka (chude mięso, ryby, rośliny strączkowe i nabiał).

Do tego należy pamiętać o niewielkim dodatku zdrowych tłuszczy oraz prawidłowym nawodnieniu.

idealna waga zdrowie

Aktywność fizyczna nie mniej ważna od diety

Czasami może też zdarzyć się tak, że osiągniesz swoją należną masę ciała, ale efekty Cię nie satysfakcjonują, a sylwetka nadal wydaje Ci się “ulana”. Możliwe, że dzieje się tak dlatego, że Twoja dieta nie została odpowiednio zbilansowana i zawiera niezdrowe produkty, bogate w puste kalorie. Bardzo istotna będzie tu również aktywność fizyczna. Jest ona często sprowadzana na drugi plan w procesie odchudzania. Tymczasem powinna być stałym elementem codzienności. Jej korzyści są wielowymiarowe i dotyczą nie tylko wyglądu (na czym niestety skupiamy się najbardziej), a przede wszystkim zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia!

WHO zaleca cotygodniową aktywność fizyczną na poziomie od 150-300 minut tygodniowo sportów o umiarkowanej intensywności. Zalicza się tu aktywność, która nie przyspieszy znacznie tętna i, podczas której możesz swobodnie rozmawiać np.:

  • spacer, 
  • nordic walking, 
  • spokojna jazda na rowerze,
  • taniec, 
  • joga,
  • powolne pływanie.

Zamiast tego można wdrożyć 75-150 minut aktywności o dużej intensywności, czyli takiej, przy której tętno istotnie wzrasta oraz nie jest się w stanie swobodnie mówić, ponieważ trudno jest złapać oddech. Zalicza się tutaj między innymi:

  • bieganie, 
  • szybkie pływanie, 
  • aerobik i aqua aerobik, 
  • chodzenie po górach, 
  • szybka jazda na rolkach, łyżwach, 
  • skakanie na skakance,
  • sporty drużynowe - piłka nożna, ręczna, koszykówka.

Dodatkowo powinno się wdrożyć ćwiczenia wzmacniające o umiarkowanej lub dużej intensywności obejmujące wszystkie główne grupy mięśni. Taka aktywność powinna być wykonywana co najmniej dwa razy w tygodniu. Zalicza się tutaj:

  • pompki, 
  • wykroki, 
  • przysiady, 
  • wyciskanie hantli, 
  • martwy ciąg,
  • podciąganie,
  • deskę.

W zależności od stopnia wytrenowania ćwiczenia te można wykonywać bez dodatkowych obciążeń lub skorzystać z hantli, gum, sztangi.

Jak idealna sylwetka wpisuje się w kanon piękna?

Kanony piękna zmieniają się w zależności od czasów czy szerokości geograficznej. Szczególnie widać to na przykładzie kobiet. Czy czasach renesansu najbardziej pożądane były obfite kształty kobiece, które w czasach obecnych wskazywałby na otyłość. W latach 50. ideałem piękna była Marlin Monroe, która z dumą prezentowała swoją sylwetkę idealnej klepsydry o wydatnym biuście i biodrach. 40 lat później ideałem piękna stały się bardzo szczupłe, jeśli nie wychudzone modelki o “chłopięcych” kształtach. Aktualnie najbardziej pożądana jest szczupła, ale wysportowana sylwetka. Chociaż też nie w każdym zakątku świata, bo np. krajach latynoamerykańskich preferowane są obfitsze kształty. Czy zatem warto gonić za kanonem piękna? 

To o co należy przede wszystkim zadbać to zdrowie oraz dobre samopoczucie, które wiąże się również z samoakceptacją i zadowoleniem z własnego ciała i wyglądu. Jeśli masz nadwagę lub otyłość Twoje zdrowie jest zagrożone. Wzrasta ryzyko chorób dietozależnych, a także obciążenie układu kostno-stawowego. Osiągnięcie prawidłowej wagi przyczyni się do polepszenia Twojego zdrowia. Odchudzanie powinno wynikać jednak z szacunku do swojego ciała (i zdrowia), a nie z nienawiści do oponki na brzuchu czy nadprogramowego tłuszczu na udach. Katując swoje ciało drastycznymi dietami i niedostosowaną do Twoich potrzeb i umiejętności aktywnością fizyczną tylko sobie zaszkodzisz. Karm dobrze swoje ciało stosując się do zaleceń zdrowego żywienia. Nie odmawiaj sobie ulubionych potraw - znajdź ich zdrowe alternatywy. Nie głoduj - jedz bogate w błonnik i białko sycące i wartościowe posiłki. Nie eliminuj ze swojej diety dużych grup produktów np. glutenu czy laktozy (o ile nie ma takich wskazań zdrowotnych) - zamiast tego poznawaj nowe smaki i jedz różnorodnie. 

Znajdź też odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną. Katowanie się nielubianymi ćwiczeniami, tylko dlatego, że (podobno) dają spektakularne efekty to droga donikąd. Jak masz pokochać aktywność fizyczną, jeśli zmuszasz się do jej robienia tylko i wyłącznie z myślą, że ma ona pomóc Ci schudnąć? To nie może być jej główny cel. Aktywność fizyczna powinna dawać rozrywkę, socjalizować, wyzwalać energię i radość. Do tego oczywiście ma działanie prozdrowotne - rozwija wytrzymałość, siłę, wzmacnia mięśnie, stawy i kości. Będzie też zwiększać wydatek energetyczny, dzięki czemu sprzyja odchudzaniu. Tę zaletę wymieniamy na samym końcu, ponieważ powinna ona miłym efektem ubocznym tego, że robisz to co lubisz.

Postaraj się wdrożyć zdrowe nawyki i aktywność fizyczną dla siebie i swojego ciała (nie po to, żeby tego ciała było jak najmniej). Pamiętaj, że kanony piękna się zmieniają. Najważniejsze jest Twoje samopoczucie we własnym ciele oraz utrzymanie zdrowia na długie lata.

kanon piękna w social mediach

Kanon piękna w social mediach 

Kreowanie kanonu piękna dawniej było w rękach gwiazd kina i estrady, w tym momencie przechodzi w ręce gwiazd social mediów. Na żywo ciężko ukryć niedoskonałości sylwetki, ale już na zdjęciu jest to możliwe. Dlatego w mediach społecznościowych często pokazuje się odrealniony, idealnie wypozowany i wyretuszowany obraz ciała. W internecie można znaleźć wiele zestawień zdjęć robionych jedno po drugim przedstawiających kompletną metamorfozę sylwetki - z puszystej na wysportowaną. W rzeczywistości zdjęcia dzieli jedynie kilka minut, a cała zmiana jest związana z odpowiednim ustawieniem światła, pozą i napięciem mięśni. Do tego dochodzą filtry, retusz, które dodatkowo upiększą ciało. Przez takie zabiegi niestety, ale niektóre zdjęcia fit sylwetek w mediach społecznościowych mogą zupełnie nie mieć przełożenia w rzeczywistości. 

Możesz sprawdzić to samodzielnie - stań przed lustrem w neutralnej pozycji, czyli na wprost z opuszczonymi rękoma i stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Nie napinaj mięśni, nie wciągaj brzucha. Zrób sobie zdjęcie - przedstawia ono Twoją rzeczywistą sylwetkę. Będąc na diecie możesz korzystać z tego rodzaju zdjęć, by obserwować jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele. Drugie zdjęcie wykonaj w niesprzyjającym ustawieniu - wypchnięcie bioder do przodu sprawi, że Twój brzuch będzie bardziej wystawał. Jeśli połączysz nogi i na zdjęciu nie będzie widać przerwy między nimi uda wydadzą się grubsze. Jeśli pochylisz ramiona i lekko się garbisz Twoja klatka piersiowa stanie się mniej wydatna. To tego możesz jeszcze zrobić smutną minę, co jeszcze pogłębi negatywny odbiór tego zdjęcia. A teraz czas na Twoją metamorfozę! Napnij mięśnie brzucha, złącz łopatki i wypnij pośladki. Nie stój centralnie na wprost aparatu tylko nieco po skosie. Ręce unieś do góry lub napnij pokazując mięśnie ramion. I voila! Trochę wysiłku z pozowaniem, ale jaki efekt! Na ile kilogramów mniej ocenisz siebie z trzeciego zdjęcia w porównaniu z drugim? A przecież dzieliło je tylko kilka minut!

Zamiast dążyć do osiągnięcia idealnej sylwetki z social mediów skup się na tym, by utrzymać zdrowie i czuć się dobrze.

Nurt ciałopozytywności a idealna sylwetka

Obecnie coraz bardziej popularny staje się nurt ciałopozytywności. Jego celem jest szerzenie przekonania, że każde ciało jest piękne, niezależnie od rozmiaru. Należy zaakceptować i polubić siebie bez względu na sylwetkę lub nadprogramowe kilogramy. Oczywiście, jeśli nasza masa ciała nie jest prawidłowa należy ją unormować, co jest oznaką dbania o siebie i swoje zdrowie. Chodzi o to, by nie darzyć nienawiścią siebie lub innej osoby ze względu na wygląd.

Sam nurt ma oczywiście bardzo pozytywne założenia, ważne, żeby wraz z akceptacją nadwagi i otyłości mieć świadomość problemów zdrowotnych z nią związanych. To, że akceptujesz i lubisz swoje ciało wcale nie znaczy, że nie masz o nie dbać. Bycie otyłym jest związane z nadmiernym spożyciem kalorii i brakiem aktywności fizycznej.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak dużo kalorii spożywają każdego dnia, dlatego warto regularnie stosować licznik kalorii aby nie mierzyć kaloryczności dań na oko.

Owszem, nadprogramowe kilogramy mogą pojawiać się również w wyniku problemów hormonalnych, niektórych schorzeń czy przyjmowanych leków. Jest to jednak niewielki procent tego, co naprawdę liczy się na naszą masę ciała, czyli to co i ile jemy oraz ruszamy się.

Oczywiście, należy akceptować siebie i innych niezależnie od wyglądu czy masa ciała. Jeśli jednak Twoja waga jest niezdrowa musisz ją doprowadzić do normy. W innym razie narażasz swoje zdrowie i życie. Nawet jeśli obecnie czujesz się dobrze to za kilka lat nadwaga czy otyłość dadzą o sobie znak. Dlatego zadbaj o swoje ciało i zdrowie. Będzie to najlepszym sposobem na okazanie sobie miłości.

Pomożemy Ci osiągną optymalną wagę

Nasz licznik wagi pomoże Ci określić jak jak optymalna waga w Twoim przypadku. Poznanie swojej prawidłowej wagi jest pierwszym krokiem przed rozpoczęciem diety.

Na naszym portalu znajdziesz liczne poradniki dzięki, którym możesz zaplanować skuteczną dietę.

Możesz także skorzystać z pomocy naszych dietetyczek, które przygotują dla Ciebie indywidualną dietę online. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafią one opracować dietę, która nie tylko jest smaczna, ale także:

  • jest prosta i szybka w przygotowaniu
  • jest wygodna w stosowaniu
  • bazuje na niedrogich składnikach
  • nie powoduje uczucia głodu