Święta w wersji light, czyli jak odchudzić świąteczne potrawy.

Świąteczne potrawy opierają się na tradycyjnych polskich recepturach. Dzięki temu ich smak jest naprawdę wyjątkowy, ale niestety idzie to w parze z wysoką kalorycznością. Z jednej strony trudno z nich zrezygnować, z drugiej, nie są to dania sprzyjające odchudzaniu. Jak poradzić sobie ze świętami na diecie? Znamy na to odpowiedź. Wystarczy odchudzić tradycyjne potrawy!

 

Poniżej prezentujemy 5 tradycyjnych, świątecznych potraw. Na konkretnych przykładach zobaczysz, z jakich składników najlepiej zrezygnować i czym je zamienić. Dzięki obliczeniom wykonanym w Dzienniku Kalorii poznasz także kaloryczność opianych dań w wersji tradycyjnej i naszej - o obniżonej energetyczności. Przekonasz się, jak dzięki prostym trikom można odchudzić tradycyjne przepisy.

 

Barszcz

Zazwyczaj to właśnie od tej potrawy rozpoczyna się wieczerzę wigilijną. Aby zupa była mniej kaloryczna, najlepiej nie dodawać do niej cukru ani miodu. Warto pamiętać, że jedna łyżeczka cukru to źródło około 20kcal, natomiast miodu około 35kcal. Jak w przypadku każdej zupy, polecamy nie dodawać do niej śmietany. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zaakceptować takiego rozwiązania, wybierz śmietanę o najniższej zawartości tłuszczu.


Na poniższych grafikach przedstawiono kaloryczność barszczu wykonanego według dwóch receptur. Pierwsza przedstawia barszcz z dodatkiem  miodu i śmietany. Drugi to wersja dietetyczna, w której pominięto te dwa składniki. Różnica w wartości energetycznej to 11 kalorii na każde 100g barszczu. Przeciętna porcja tej zupy wynosi około 300-400 gram. Różnica może wydawać się nieduża, ale to właśnie takie proste zmiany w każdym spożywanym daniu pozwalają łącznie znacząco zmienić wartość kaloryczną jadłospisu z całego dnia. Wyobraź sobie, że gdyby udało Ci się zmniejszyć wartość energetyczną każdego spożywanego dania chociażby o 40 kalorii (czyli tak jak w tym przypadku), łącznie spożyłbyś  200 kalorii mniej w ciągu doby!

Polecamy także artykuł: Jak gotować, żeby schudnąć? 10 sprawdzonych trików.
 

Wartość kaloryczna i odżywcza barszczu tradycyjnego w 100g (standardowa porcja waży 300-400g) :

 

Wartość kaloryczna i odżywcza barszczu bez dodatku miodu i śmietany w 100g (standardowa porcja waży 300-400g):

 

Warto także pamiętać o kaloryczności uszek dodawanych do barszczu. Jedno uszko z kapustą i grzybami waży około 10 gram i dostarcza mniej więcej 24kcal. Dobrze jest więc ograniczyć się tylko do kilku uszek, najlepiej wyprodukowanych z dodatkiem mąki pełnoziarnistej i nie obsmażanych na tłuszczu.

 

 

Karp

Karp to podstawowe danie wigilijne. Tradycyjnie, ryba obtacza jest w panierce z mąki lub tartej bułki, a następnie smażona na głębokim tłuszczu. Karpia można jednak przygotować w bardziej dietetyczny sposób. Wystarczy go solidnie przyprawić i zapiec w naczyniu żaroodpornym lub folii, najlepiej z dodatkiem cebuli. Dzięki tej jednej zmianie, wartość kaloryczna dania zdecydowanie maleje.

Różnica kaloryczności pomiędzy obydwoma wariantami wynosi wynosi aż 50kcal w 100g potrawy.

Polecamy także artykuł: 5 smacznych pomysłów na rybę
 

 

Wartość kaloryczna i odżywcza karpia smażonego w 100g (standardowa porcja ma około 150g):

 

Wartość kaloryczna i odżywcza karpia pieczonego bez dodatku tłuszczu w 100g (standardowa porcja ma około 150g):

 

Sałatka warzywna

Na świątecznym stole często pojawia się także tradycyjna sałatka warzywna. Jej najbardziej kalorycznym składnikiem jest majonez (jedna łyżka dostarcza aż 166 kcal!). Najprostszym sposobem, aby “odchudzić” sałatkę jest zastąpienie majonezu jogurtem naturalnym. Jogurt najlepiej przyprawić wcześniej solą i pieprzem, dzięki czemu sałatka będzie mieć lepszy smak. Pozostałe składniki sałatki stanowią warzywa. To niskokaloryczne produkty obfitujące w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy, dlatego można spożywać je nawet w dużych porcjach.

 

Zamiana majonezu na jogurt powoduje zmniejszenie kaloryczności 100g sałatki o 54kcal, a jej typowa porcja ma około 300g

Polecamy również artykuł: 5 przepisów na proste sałatki
 

Wartość kaloryczna i odżywcza tradycyjnej sałatki z majonezem w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

Wartość kaloryczna i odżywcza sałatki warzywnej bez majonezu w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

 

Ryba po grecku

Tradycyjna ryba po grecku jest panierowana i smażona na tłuszczu, a duszone warzywa, które objętościowo stanowią dużą część dania, przyprawiane są między innymi cukrem. Przygotowanie dietetycznej wersji tej potrawy jest bardzo proste. Rybę (najlepiej wykorzystać jakiś chudy gatunek np. dorsza), można ugotować, ugotować na parze lub upiec w piekarniku.Dzięki temu potrawa zmniejszy swoją kaloryczność a energię pochodzącą z panierki i tłuszczu. Z kolei warzywa z dodatkiem przecieru pomidorowego wystarczy intensywnie przyprawić solą, pieprzem, liśćmi laurowymi. W ostateczności zamiast cukru można dodać odrobinę ksylitolu lub stewii.

 

Różnica w kolaroczności ryby po grecku i ryby po grecku w wersji dietetycznej wynosi  24kcal w 100g. Typowa porcja tego dania ma około 300g.

 

Polecamy również artykuł: Ksylitol - słodka alternatywa
 

 

Wartość kaloryczna i odżywcza ryby po grecku w wersji tradycyjnej w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

Wartość kaloryczna i odżywcza ryby po grecku w wersji dietetycznej w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

Śledzie

Z śledzi nie warto całkowicie rezygnować. To prawda, że są tłuste, ale zawierają mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazuję szeroki wpływ na zdrowie. Największym dietetycznym błędem, jaki można zrobić, to zalać je śmietaną, majonezem lub olejem. Dodanie tych produktów sprawia, że potrawa staje się prawdziwą bombą kaloryczną. Na szczęśćiej istnieje wiele ciekawych przepisów na śledzie ze zdrowymi sosami, przede wszystkim na bazie jogurtu naturalnego. Poniższe zestawienie pokazuje, jak bardzo pod względem kalorycznym różni się kalsyczny śledź w śmietanie od dietetycznej wersji - śledzia w sosie jogurtowo -czosnkowym.

Różnica kaloryczności pomiędzy obydwoma wersjami wynosi 6 kcal na 100g, a typowa porcja tego dania waży około 300g.

 

Wartość odżywcza i kaloryczna klasycznego śledzia w śmietanie w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

Wartość odżywcza i kaloryczna śledzia w sosie jogurtowo - czosnkowym w 100g (typowa porcja ma 300g):

 

 

Jak przetrwać Święta na diecie?

Praktyczne porady


1. Zachowaj umiar. Nic się nie stanie, jeżeli z okazji Świąt sięgniesz po sernik, pierogi czy wino. Najważniejsze jest, abyś kontrolował ich ilość.

2. Pamiętaj o owocach. Podczas Świąt na stołach obok ciast pojawiają się też owoce. Mandarynka, pomarańcz czy kiwi są mniej kaloryczne niż tradycyjne ciasto.

3. Ruszaj się. Diecie nie sprzyja całodzienne siedzenie przy stole. Wyjdź z rodziną na spacer, zabierz dzieci na sanki, znajdź czas na jakąś aktywność fizyczną.

4.Uważaj na to pijesz. Skoro już wiesz, że w czasie Świąt zjesz trochę więcej, sięgaj po niskokaloryczne napoje - herbaty, wodę, napary ziół. Pamiętaj, że soki, coca cola i inne kolorowe płyny to źródła pustych kalorii.

5. Jedz powoli. Siadając do stołu, zwolnij tempo. Pamiętaj, że najprawdopodbniej spędzisz przy nim dużo czasu, dlatego kolejne dokładki jedzenia powinieneś zapalnować i rozłożyć w czasie.

6. Kaloryczne potrawy łącz z dużą ilością warzyw. Dzięki temu zmniejszysz kaloryczność całego posiłku, a także dostarczysz organizmowi błonnik pokarmowy, który wywołuje ucucie sytości.

 

 

 

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!