Kompendium Wiedzy

Jak ułożyć skuteczną dietę?

Praktyczny przewodnik od A do Z.

Rozdział 7

Gdy przyjdzie ochota na coś słodkiego...

Czy w czasie diety odchudzającej można sięgać po słodkie przekąski? Oczywiście! Słodycze mogą być elementem zdrowej diety, jeśli tylko są odpowiednio zbilansowane i skomponowane. W tym artykule przedstawiamy 10 przepisów na domowe słodycze, które są najlepiej oceniane przez naszych pacjentów.

Spis treści:

Słodkie na diecie - co wybierać, a czego unikać?

Niezalecane są tradycyjne wyroby cukiernicze - ciasta, cukierki, pralinki, czekolady, lody itp. Zawierają one mieszankę cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, co jest szczególnie niekorzystne dla naszego zdrowia. Zazwyczaj w ich skład wchodzi także cała gama dodatków do żywności. Z tradycyjnych słodkości, zarówno tych ze sklepowych półek, jak i cukierni najlepiej zrezygnować lub mocno je ograniczyć.

Na szczęście, rezygnacja z kupnych, niezdrowych słodyczy wcale nie musi oznaczać, że już nigdy nie zjesz niczego słodkiego! Przygotowanie smacznych, słodkich i pożywnych przekąsek wcale nie jest trudne. Domowe słodycze cechuja się zdecydowanie wyższą wartością odżywczą, a do ich przyrządzenia nie potrzeba skomplikowanych składników. Co więcej, istnieje wiele przepisów na domowe słodycze do przygotowania w 5 minut. Poniżej podpowiadamy, jakimi zasadami kierować si  

1. Zastąp cukier słodzikami.

Cukier buraczany, brązowy czy trzcinowy mają wysoki indeks glikemiczny i nie dostarczają nic poza pustymi kaloriami. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zdrowych alternatyw np. ksylitol, erytrytol, stewia. Możesz używać ich tak samo jak cukru - do pieczenia, deserów, słodzenia gorących napojów.

Zapoznaj się z naszym artykułem “ Czym słodzić? Poznaj najlepsze zamienniki cukru?”, gdzie znajdziesz opisy wielu słodzików i wybierz odpowiedni dla siebie.

2. Korzystaj z naturalnych słodyczy 

Do deserów i wypieków staraj wykorzystywać się jak najwięcej naturalnych słodyczy, czyli owoców - bananów, gruszek, mango, słodkich warzyw - marchwi, buraków, pestek czy orzechów. Wprawdzie tylko te pierwsze nadadzą się do dosłodzenia potrawy, pozostałe jednak będą zdrowym dodatkiem i urozmaicą deser. Poniżej znajdziesz przepisy na fit slodycze z ich dodatkiem.

3. Wykorzystaj pełnoziarniste źródła węglowodanów 

Zdrowe słodycze i ciasta nie powinny zawierać pszennej, jasnej mąki lub zawierać tylko jej nieduży dodatek. Niestety, podobnie jak cukier, ma ona wysoki indeks glikemiczny i powinna być ograniczona w diecie. Z powodzeniem możemy zastępować ją jej pełnoziarnistą wersją (lub przynajmniej mieszać pół na pół) lub np. całymi lub zmiksowanymi na mąkę płatkami owsianymi czy jęczmiennymi, które doskonale komponują się w słodkich daniach.

 

 

Czy słodycze bez cukru mogą dobrze smakować? Oczywiście! Poniżej przedstawiamy ulubione przepisy na zdrowe słodycze naszych pacjentów. Znajdziesz tutaj pomysły na fit słodycze na szybko, dietetyczne ciasta, a także przepisy na zdrowe słodycze dla dzieci Wszystkie z nich są proste w przygotowaniu i naprawdę smaczne!

 

Kasza jaglana to świetne źródło witamin z grupy B, żelaza i miedzi. Jest neutralna w smaku, dlatego można używać ją zarówno do słonych, jak i słodkich dań. Jaglany budyń z dodatkiem świeżych sezonowych owoców to pyszny deser, a zarazem pełnowartościowy posiłek. Przepis zawiera mleko ryżowe, doskonale sprawdzi się więc dla wegan lub osób z nietolerancją laktozy. Jeśli do nich nie należysz, możesz użyć zwykłego krowiego mleka, najlepiej o zawartości tłuszczu 2%.

 

Coś słodkiego na szybko? Przygotowanie tego deseru zajmuje około 25 minut, ale samo przygotowanie zaledwie 5. Reszta czasu to tylko zapiekanie w piekarniku. Prosty, aromatyczny deser, podawany na ciepło. Świetnie sprawdzi się również jako wykwintna przekąska dla gości. Słodki smak zawdzięcza dodatkowi naturalnego miodu oraz rodzynek. Dzięki zawartości orzechów włoskich i migdałów stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz wapnia. W sezonie jesienno - zimowym danie warto wzbogacić o szczyptę cynamonu, dzięki czemu deser będzie bardziej rozgrzewający i aromatyczny.

Jogurt z borówkami i migdałami
79
kcal
w 100g
2   5 min

Jogurt z borówkami i migdałami

 

Pyszny, szybki w przygotowaniu i efektowny deser. Połączenie świeżych owoców z wiórkami kokosowymi, jogurtem i musli. Świetnie sprawdzi się jako poczęstunek dla gości, ale także jako drugie śniadanie czy dodatkowa przekąska w ciągu dnia.

Deser stanowi dobre źródło pełnowartościowego białka, wapnia, potasu oraz błonnika pokarmowego. Jego dużą zaletą jest wykorzystanie jogurtu o naturalnym smaku (zamiast jogurtu owocowego) dzięki czemu deser jest wolny od niepotrzebnych barwników i cukru.

 

Fit słodycz w 10 minut? Oczywiście! Lassi to tradycyjny indyjski napój na bazie jogurtu, spożywany szczególnie w upalne dni. Mango lassi to jego współczesne odmiana. Charakteryzuje się wyraźnym, aromatycznym smakiem i znakomicie sprawdza się jako zamiennik słodyczy.

Mango jest owocem niskokalorycznym, o wielu wartościach odżywczych. Zawiera duże ilości karetonoidów, czyli związków przekształcanych w organizmie do witaminy A, a także sporą dawkę potasu i witamin z grupy B. Jest jednocześnie bardzo słodkie, dzięki czemu po dodaniu go do deseru nie musisz już używać żadnego słodzika.

Wegański pudding z tofu i bananem
147
kcal
w 100g
2   75 min

Wegański pudding z tofu i bananem

 

Tofu jako składnik słodyczy? Jak najbardziej! Przygotujesz z niego np. wegański (bez)sernik, mus lub budyń. My proponujemy delikatny czekoladowy pudding słodzony bananem i ksylitolem z dodatkiem orzechów. Mega sycący, bogaty w białko i zdrowe tłuszcze deser przypadnie do gustu zwłaszcza wielbicielom czekolady. Spróbuj koniecznie!

 

Szukasz pomysłu na domową słodycz dla dzieci? Przedstawiamy przepis na prawdziwe “kulki mocy”, które zasmakują każdemu małemu łasuchowi. Zawierają sporo zdrowych tłuszczów, przez co są dość kaloryczne. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako zdrowa słodycz dla osób potrzebujących dużej dawki energii na co dzień - chcącym przytyć, sportowcom i pracującym fizycznie. Z powodzeniem można nimi zastąpić sklepowe pralinki czy cukierki.

 

Nasiona chia to świetne źródło kwasów tłuszczowych omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania m.in naszego układu nerwowego. Poza tym, po namoczeniu w mleku, napoju roślinnym lub soku nasionka pęcznieją, nabierają smaku płynu, którym zostały zalane i pięknie się prezentują! Taki deser możecie dosłodzić delikatnie słodzikiem, ale jeśli używacie dodatkowo słodkich owoców np. mango, banana lub winogron to tak naprawdę nie jest to już potrzebne. Puddingi chia to świetn opcja zdrowego deseru dla całej rodziny.

Browni z batatów
278
kcal
w 100g
10   75 min

Browni z batatów

 

W spisie nie mogło zabraknąć jakiegoś fit ciasta! Brownie z batatów może nie jest typowym wypiekiem, ponieważ zawiera w sobie warzywo, ale gwarantujemy, że nie wiedząc o tym wcale byście się nie zorientowali, z czego jest zrobione :-) Wychodzi wilgotne i mocno czekoladowe. Syci na długi czas, zawiera sporą dawkę magnezu i może być serwowane w ramach pełnowartościowego posiłku.

Pyszne i zdrowe ciasto jabłkowe
172
kcal
w 100g
12   60 min

Pyszne i zdrowe ciasto jabłkowe

 

Kolejny pomysł na fit ciasto, tym razem ciasto jabłkowe. Jest pełne samych dobroci - suszonych owoców, aromatycznych przypraw i zdrowych tłuszczów. Jest naprawdę proste w przygotowaniu, a do tego pyszne, słodkie i niskokaloryczne. Z powodzeniem możecie zjeść je na drugie śniadanie lub podwieczorek, spakować dzieciom do plecaka, jak również zaserwować gościom do kawy.

Czekoladowy pudding
85
kcal
w 100g
4   15 min

Czekoladowy pudding

 

Coś dla amatorów czekolady. Pudding świetnie będzie komponował się z dodatkiem świeżych, sezonowych owoców, owoców lub domowego muesli czy granoli. Pudding jest produktem bezglutenowym. Jeżeli chcesz, żby była także bezmleczny, mleko krowie wystarczy zamienić na napój roślinny. W takiej wersji będzie to idealny deser dla maluchów z alergiami.

Więcej przepisów na fit słodycze oraz domowe słodycze na szybko znajdziesz w naszej bazie dietetycznych przepisów, które wykorzystujemy do układania diet odchudzających. Wystarczy, że w wyszukiwarce podasz składnik, z którego chcesz coś przygotować, a zostaną wyświetlone przepisy zawierające je w składzie. Możesz też po prostu przeglądać przepisy według zaproponowanych przez nas kategorii.

 

Jeżeli natomiast myślisz o odchudzaniu i zależy Ci na diecie, w której planowane są słodkości, możemy dla Ciebie ułożyć indywidualną dietę online, dopasowaną do Twoich preferencji smakowych, stylu życia i innych indywidualnych potrzeb. Jeżeli lubisz słodkości i cięzko Ci z nich zrezygnować, zaplanowanie w diecie słodkich przekąsek to idealne rozwiązanie - uchroni Cię przed podjadaniem i zdecydowanie łatwiej będzie Ci trzymać się diety!

 

 

 
 

W poprzednich rozdziałach omówiliśmy planowanie śniadań, drugich śniadań, obiadów i podwieczorków. Przyszła pora na ostatni posiłek w ciągu dnia - kolację. Czy rzeczywiście powinna być jedzona najpóźniej o 18.00? Odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań znajdziesz w ósmym rozdziale kompendium.

 

Zapisz się na newsletter by nie przegapić nowych rozdziałów.

Poinformujemy Cię jak tylko opublikujemy kolejne części.

Zapisz sie na newsletter!

Dodatkowo otrzymasz ebooka gratis!