Strefa Wiedzy

Dieta dla Ciebie


Schudnij do końca wakacji

Dowiedz się co zrobić by szybko zrzucić zbędne kilogramy.

Sprawdź teraz

Dieta Dukana - Infografika

Dieta Dukana - Infografika

Dieta Dukana jest bestsellerem we Francji od lat i staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego: książka twierdzi, że dieta pomogła schudnąć 5 milionom Francuzom, a piosenkarka Jennifer Lopez i modelka Giselle Bundchen podobno straciły na niej pociążowe kilogramy.

Dieta Dukana została stworzona przez francuskiego lekarza Pierre'a Dukana ponad 10 lat temu i była stosowana do leczenia osób otyłych.

Jest to dieta wysokobiałkowa i niskokaloryczna. Jednak nie przewiduje ona ważenia żywności lub liczenia kalorii. Możesz jeść tyle, ile chcesz, o każdej porze dnia – pod warunkiem, że jest to chude białko, przynajmniej na początku diety.

Białko jest głównym składnikiem odżywczym we wszystkich czterech etapach, wraz z małą ilością otrąb owsianych, dużą ilością wody i 20-minutowym spacerem dziennie. Warzywa są dozwolone w drugim etapie,natomiast w następnych etapach dołączane są małe ilości owoców i produktów pełnopszennych.

Dieta pozwala schudnąć szybko, nawet do około 500 – 800 gram dziennie w pierwszej fazie – dzięki czemu, Dukan sądzi, że pomaga ona zaszczepić trwałą motywację. Obiecuje również, że głód znika po trzecim dniu.

Jednak książka ostrzega, że podczas diety mogą pojawić się takie dolegliwośći jak nieświeży oddech, zaparcia, suchość w ustach i uczucie zmęczenie.

Dieta Dukana INFOGRAFIKA

Umieść tą INFOGRAFIKĘ na swojej stronie! ▼

Kod na stronę:

Czy wiesz, że...
Doskonałą metodą na przyspieszenie odchudzania, są regularne treningi. Jednak, żeby przekładały się one na wymierne efekty, konieczne jest aby ćwiczenia były tak dobrane, aby koncentrowały sią spalaniu tkanki tłuszczowej, a nie węglowodanów.
Jeżeli chcesz otrzymać plan treningowy, który koncentruje się na maksymalizacji spalania tkanki tłuszczowej zapoznaj się z planem treningowym opracowanym przez naszą trenerkę Anię Konieczny. Szczegóły Plan Treningowy na intensywne spalanie tkanki tłuszczowej »

Możesz dowolnie powielać tą grafikę pod warunkiem umieszczenia linku zwrotnego do naszego serwisu.

 

Dieta Dukana: Co można jeść


Faza 1, "Atak"

jest dość prosta: Jesz ile chcesz produktów, będących źródłem chudego białka wraz z 1,5 łyżkami otrębów owsianych i 1,5 litra wody dziennie. To wszystko. Możesz jeść mięso o niskiej zawartości tłuszczu (z wyjątkiem wieprzowiny i baraniny), ryby, drób, jaja, soję, I beztłuszczowy nabiał.


Następna faza to tzw. faza ”Naprzemienna”

 pozwalająca wprowadzić do diety 28 warzyw nie zawierających skrobi, które można jeść co drugi dzień. Marchew, groszek, kukurydza i ziemniaki nie są na tej liście warzyw, ale pojawiają się w następnej fazie.

Faza 3, tzw faza "Utrwalenia",

pozwala jeść białko już bez żadnych ograniczeń (w tym wieprzowinę i baranię), warzywa każdego dnia, jeden niskosłodzony owoc, 2 kromki chleba pełnoziarnistego, i 1 porcję sera żółtego. Faza ta również przewiduje od 1 do 2 porcji produktów skrobiowych na tydzień i 1 do 2 posiłków, w których można jeść, co chcesz. Bardzo ważną zasadą jest to, iż jeden dowolny, ale najlepiej zawsze taki sam dzień tygodnia przewidywał jadłospis z uwzględnieniem wyłącznie zasad fazy 1 diety.

Faza 4, to "Stabilizacja",

która pozwala utrzymać efekty. Możesz jeść, co chcesz, pod warunkiem, że jeden dzień w tygodniu, będzie uwzględniał wyłącznie jadłospis zgodny z zasadami fazy 1 diety.


Guma bez cukru, słodziki, ocet i przyprawy są dozwolone na diecie Dukana. Książka zachęca również stosowania multiwitamin z minerałami podczas diety.


Dieta Dukana: Jak to działa?

Teorytycznie faza 1, twająca od 5 do 10 dni ułatwia szybkie odchudzanie z dietą wyłącznie składającą się z białka.

W fazie 2, która może trwać miesiące, w zależności od ilości kilogramów nadwagi, organizm dostosowuje się do utraty wagi. Dukan zaleca trzymanie się tej fazy aż do osiągnięcia docelowej masy ciała.

Faza 3 to bardzo ważny okres pomiędzy utratą wagi i jej utrzymaniem. Zgodnie z książką w tej fazie można ponownie trochę przytyć, ale gdy długość tej fazy jest odpowiednia (10 dni na każdy stracony kilogram) ryzyko to zostaje zminimalizowane.

Faza 4 jest na całe życie. Według książki waga, którą osiągnęłaś będzie się utrzymywać pod warunkiem stosowania się do zasady jednego dnia w tygodniu o jadłospisie zgodnym z fazą pierwszą diety i  przynajmniej 20-minutowego spaceru każdego dnia.

 

Podsumowanie:

  • Ograniczenie spożycia węglowodanów może prowadzić do niedoborów żywieniowych lub/i niewystarczajacej ilości błonnika, co może powodować zaparcia
  • Wysokobiałkowa dieta może pogorszyć czynność nerek szczególnie u osób z chorobami nerek, ponieważ organizm może mieć problemy z eliminacją wszystkich produktów przemiany metabolizmu białek.
  • Utrata wagi przekraczająca tempo pół kilograma tygodniowo może powodować powstanie kamieni żółciowych i utraty masy mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej.
  • Ryzyko związane z ograniczeniem spożywania węglowodanów jest nadal badane.
Polub KalkulatorKalorii.net

Jeżeli chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia, zachęcamy Cię do polubienia naszego profilu na Facebooku. Nauczymy Cię, jak skutecznie gubić kilogramy.

 

Polecamy także:

Skomentuj ten artykuł:

comments powered by Disqus

Zapisz się na newsletter!

Publikujemy sprawdzone wskazówki jak skutecznie gubić kilogramy. W pierwszym numerze otrzymasz ebooka:

Czy błonnik to cudowny środek na odchudzanie?