Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Zalety:

  • duża zawartość błonnika pokarmowego,
  • tania,
  • łatwodostępne produkty.

Wady:

  • nie pokrywa zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze,
  • bardzo restrykcyjna,
  • duże ryzyko efektu jojo po odchudzaniu,
  • dieta głodówkowa, 
  • może spowodować wystąpienie niedoborów, 
  • nie dostarcza odpowiedniej ilości białka, przez co może wystąpić spadek masy mięśniowej, 
  • nie uczy zdrowych nawyków, 
  • uniemożliwia wprowadzenie aktywności fizycznej.

W skrócie

Dieta opracowana przez polskiego lekarza - dr Ewę Dąbrowską. Ma charakter postu leczniczego, podczas którego dopuszczalne jest spożywanie jedynie warzyw i owoców o niskiej zawartości skrobi i cukru. Dieta została opracowana w latach 90. XX wieku. Według założeń jej celem jest nie tylko utrata masy ciała, ale przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawa stanu zdrowia. Ponieważ dieta jest bardzo restrykcyjna i opiera się na ograniczonej liczbie produktów spożywczych, jej stosowanie budzi wiele kontrowersji.

Na czym polega?

Dieta Ewy Dąbrowskiej to dieta warzywno - owocowa, trwająca od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych wskazań. Dieta jest rodzajem postu leczniczego (głodówki leczniczej), w czasie którego dopuszczalne jest spożywanie wyłącznie warzyw i owoców o niskiej zawartości skrobi oraz cukru. 

Produktami dozwolonymi na diecie są warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka, rzodkiewka, rzodkiew, marchew, buraki, seler, warzywa z rodziny cebulowych, czyli cebula, czosnek, por; warzywa kapustne, na przykład kapusta czy kalafior, liściaste; warzywa liściaste, na przykład sałatka, zioła, nać pietruszki; dyniowate, takie jak cukinia, dynia czy ogórki oraz psiankowate, do których zalicza się m.in. pomidory, bakłażan i paprykę.

Drugą grupą produktów spożywczych, dozwolonych na diecie dr Dąbrowskiej są owoce, w szczególności pomarańcze, cytryny, grapefruity, jabłka oraz jagody. Są to owoce o niskim indeksie glikemicznym.

Kaloryczność produktów zalecanych  w diecie dr Dąbrowskiej:

Nazwa produktu

Kaloryczność [kcal/100g]

Pietruszka

83

Rzodkiewka

14

Marchew

41

Buraki

43

Seler

21

Cebula

40

Czosnek

149

Szczypiorek

27

Kalafior

25

Brokuł

34

Sałata

13

Cukinia

17

Dynia

25

Ogórki

15

Pomidory

18

Bakłażan

24

Papryka

28

Pomarańcza

53

Mandarynka

53

Cytryna

29

Jagody

57

Napojami dozwolonymi na diecie są woda, napary ziół, herbaty owocowe, kompoty (bez dodatku cukru), wywary warzywne oraz zielone soki, przygotowywane z takich roślin jak seler naciowy, nać pietruszki, kiełki lucerny, trawa pszeniczna, szpinak, szczaw, kapusta, brokuł, sałata, botwina, mniszek czy pokrzywa.

Na diecie najbardziej poleca się sięganie po świeże warzywa i owoce. Niestety, nie zawsze są one dobrze tolerowane i niekiedy konieczna jest modyfikacja diety. Alternatywnie można stosować dietę sokową, składającą się wyłącznie z soków wyciskanych w warzyw i owoców lub dietę, w której dominują warzywa i owoce w formie gotowanej, które są delikatniejsze dla przewodu pokarmowego.

W przypadku niektórych problemów zdrowotnych dodatkowo konieczne może okazać się wykluczenie poszczególnych grup warzyw i/lub owoców. Przykładowo, osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze powinny zrezygnować z warzyw kiszonych (ze względu na dużą zawartość soli), a pacjenci cierpiący na cukrzycę powinni ograniczyć spożycie owoców oraz soków.

Czy można schudnąć?

Dieta warzywno - owocowa jest dietą o bardzo niskiej kaloryczności. Dzienne jadłospisy dostarczają maksymalnie 800 kalorii. Tak duży deficyt kaloryczny powoduje utratę masy ciała. Często tempo odchudzania jest bardzo szybkie, a efekty szybko widoczne. Niemniej, tak niska kaloryczność jadłospisów znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się efektu jojo. Co więcej, w czasie stosowania diety nie ma możliwości nauczenia się zasad zdrowego odżywiania, których należałoby przestrzegać po jej zakończeniu. Skutkiem tego niezwykle trudno jest utrzymać masę ciała, którą udało się osiągnąć w czasie stosowania diety.

Czy stosowanie diety dr Dąbrowskiej jest bezpieczne?

Stosowanie diety dr Dąbrowskiej, podobnie jak każdej diety warzywno - owocowej, budzi wiele kontrowersji. Tak rygorystyczna dieta może doprowadzić nie tylko do niedoborów żywieniowych, ale także znacznego osłabienia organizmu. Duży deficyt kaloryczny może skutkować uczuciem zmęczenia, znużenia i brak energii. Przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do poważnych niedoborów, wskutek których może wystąpić:

  • obniżenie koncentracji,
  • ciągłe uczucie zmęczenia, 
  • niedokrwistość, 
  • pogorszenie kondycji włosów i paznokci, 
  • obniżona odporność,
  • pogorszenie nastroju, 
  • zaburzenia hormonalne.

Należy również zwrócić uwagę na liczne przeciwwskazania do jej stosowania. Wśród typowych przeciwwskazań autorka diety wymienia:

  • lęk przed stosowanie diety
  • przyjmowanie leków o działaniu immunosupresyjnym (np. leków cytostatycznych, sterydów)
  • choroby wyniszczające (np.  zaawansowana niewydolność nerek, skrajna niewydolność nerek)
  • choroby i stany fizjologiczne przebiegające ze wzmożonym zapotrzebowaniem energetycznym (np. ciąża, okres karmienia piersią, nadczynność tarczycy)
  • stan po transplantacji narządów
  • siężka postać porfirii
  • ciężka depresja.

Według dr Dąbrowskiej diety nie powinny stosować również małe dzieci oraz dziewczynki w okresie dojrzewania.

Dodatkowo dietetycy stanowczo przestrzegają przed stosowaniem diety:

  • osoby w wieku podeszłym, 
  • kobiety planujące ciążę,
  • osoby pracujące fizyczne, 
  • osoby z chorobami przewlekłymi,
  • osoby z chorobą nowotworową.

Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze?

Nie. W diecie dopuszczalne jest spożywanie bardzo ograniczonej liczby produktów produktów. Są to wyłącznie niektóre warzywa i owoce. Tak restrykcyjna dieta nie pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.

Warzywa i owoce są przede wszystkim źródłem węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Dostarczają jednak bardzo małe ilości białka oraz tłuszczów. W przypadku odchudzania szczególnie niekorzystny jest niedobór białka - podstawowej substancji budulcowej. Jego niedobór może doprowadzić do “spalania” mięśni. Oznacza to, że zmniejszenie masy ciała w trakcie stosowania diety dr Dąbrowskiej wiąże się nie tylko z utratą tkanki tłuszczowej, a również mięśniowej.

Składnikami niedoborowymi w diecie dr Dąbrowskiej są również witamina B12, witamina D, cynk, żelazo, jod, wapń oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Stosowanie diety warzywno - owocowej przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. 

Czy jest łatwa w stosowaniu?

Proponowane przez dr Dąbrowską produkty spożywcze są tanie i łatwo dostępne. W większości są to krajowe produkty, które bez problemu można nabyć nawet w małych sklepach.

Na diecie można samodzielnie planować jadłospisy, ale w praktyce trudne może okazać się ułożenie zróżnicowanego i smacznego jadłospisu, bazującej na bardzo ograniczonej liście produktów wegetariańskich. Stosowanie diety może być problematyczne dla osób, którym trudno jest zrezygnować z produktów odzwierzęcych, nie tylko mięsa i ryb, ale także jaj, mleka i jego przetworów.

Dla osób, które wolą korzystać z bezpiecznych, skutecznych i kompleksowych planów żywieniowych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie układanej przez naszych dietetyków Diety Extra Smacznej. W ramach tej diety otrzymuje się indywidualnie ułożone, dobrze zbilansowane jadłospisy, wraz z dokładnymi przepisami, gramaturami poszczególnych produktów spożywczych, a także listą zakupów.

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej - przepisy

Baza przepisów, które można wykorzystywać na poście dr Dąbrowskiej jest ograniczona. Dieta jest oparta jedynie na warzywach i niektóych owocach. Całkowita eliminacja oleju i tłuszczy wyklucza z diety większość przepisów. Poniżej przedstawiamy przykłady z naszej bazy przepisów oparte na warzywach i owocach:

Buraczane smoothie 49 kcal   5 min

Buraczane smoothie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedzenie w restauracji

Znalezienie w menu restauracyjnym dania opartego wyłącznie na produktach dozwolonych w diecie jest trudne. Kryteria te mogą spełniać niektóre sałatki, jeśli będą bez dressingu oraz dodatku pieczywa, orzechów, pestek lub produktów białkowych. Dopuszczalne jest picie koktajli lub smoothie warzywnych lub z dodatkiem cytrusów lub owoców jagodowych.

Alkohol

Spożywanie alkoholu w czasie trwania diety jest zabronione.

Uczucie sytości

Podczas diety może pojawić się problem braku uczucia sytości. Jest on związany z niską kalorycznością stosowanych jadłospisów, małymi porcjami spożywanych dań oraz bardzo niską zawartością tłuszczu i białka w diecie.

Smak

Odpowiednio przyprawione dania mogą smakować dość dobrze. Skrajna monotonia diety sprawia jednak, że jadłospis szybko się znudzi. Brak jakiegokolwiek dodatku tłuszczu powoduje, że dania warzywne mają niewielką smakowitość. Zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu taka dieta będzie nudna i monotonna. Ograniczona liczba smaków i przepisów sprawi, że trudno wytrwać na takiej diecie i bardzo szybko może się ona przejeść.

Koszty 

Dieta jest tania w realizacji. Proponowane przez dr Dąbrowską produkty spożywcze to niedrogie, w większości polskie produkty. Co więcej, dieta opiera się na ograniczonej liczbie produktów spożywczych, a objętości porcji są nieduże. 

Rola aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna traktowana podczas kuracji jako sprawa drugorzędna. Przy skrajnie niskiej kaloryczności diety może być bardzo trudno być aktywnym. Przy jakimkolwiek wysiłku szybko pojawi się osłabienie i zmęczenie.

Okiem dietetyka

Dieta warzywno - owocowa nie jest skuteczną metodą odchudzania. Mimo, że jej stosowanie często przynosi bardzo szybkie efekty, to są one krótkotrwałe, a stracone kilogramy wracają z nawiązką. Dieta jest monotonna, nie dostarca wszystkiego, co jest niezbędne dla naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Absolutnie nie powinno stosować się tej diety przez dłuższy czas, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia poważnych niedoborów.

Poza dużym ryzykiem efektu jojo oraz niedostarczaniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jej dużą wadą jest brak nauki prawidłowych nawyków żywieniowych, a to właśnie ich wdrożenie jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Racjonalną i dobrze zbilansowaną dietą jest Dieta Extra Smaczna. To indywidualny plan odchudzający z bardzo prostymi i szybkimi w przygotowaniu daniami. Z powodzeniem można zaserwować je całej rodzinie. Dzięki temu odchudzanie jest skuteczne, przyjemne i daje trwałe efekty.

Przykładowy jadłospis

Powyższe zestawienie posiłków to przykład jednodniowego jadłospisu opartego na zaleceniach diety warzywno - owocowej dr Dąbrowskiej.

Warto zwrócić uwagę, że jadłospis dostarcza niewiele ponad 900 kcal, a głównym źródłem energii są węglowodany. Zawartość tłuszczów oraz białek jest bardzo niska. Dieta jest więc nie tylko skrajnie niskokaloryczna, jak również niezbilansowana. Jej dłuższe stotsowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zobacz inne diety:

dietetyczka

Schudnij do końca roku

Dowiedz się jakie błędy żywieniowe popełniasz i co zrobić by schudnąć.

Rozpocznij analizę