Dieta przy niedoczynności tarczycy. Co jeść, a czego unikać?

Niedoczynność tarczycy to poważne zaburzenie zdrowotne. Niedobór hormonów tarczycowych wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu tej choroby dużą rolę odgrywa odżywianie. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przy niedoczynności tarczycy? Przedstawiamy kompleksowy poradnik na ten temat. Sprawdź, co jeść, a czego unikać przy problemach z tarczycą.


Dieta osoby z niedoczynnością tarczycy powinna być różnorodna, urozmaicona i zbilansowana. Ponieważ większość pacjentów z tym schorzeniem ma również trudności z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała, zaleca się także zwracać uwagę na jej kaloryczność. Nie można również zapominać, że choroba tarczycy zwiększa ryzyko zaburzeń lipidowych, które również wymagają odpowiedniego postępowania dietetycznego.

Najważniejszymi składnikami diety przy niedoczynności tarczycy są jod, selen, żelazo i cynk. W jadłospisach nie może zabraknąć również błonnika pokarmowego i pełnowartościowego białka. Zrezygnować należy z produktów niskiej jakości, bogatokalorycznych i o dużej zawartości substancji wolotwórczych, które ograniczają wchłanianie jodu z pożywienia.


Co jeść?

Postaw na pełnoziarniste produkty zbożowe

Produkty zbożowe od lata są podstawą jadłospisów w naszym obszarze geograficznym. Mimo tego, że stosowanie diety bez pszenicy lub bez glutenu jest coraz bardziej powszechne, nie ma badań, które potwierdzałyby ich skuteczność. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy produkty zbożowe mogą być spożywane przez osoby z niedoczynnością tarczycy. Stanowią dobre źródło węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego, magnezu, cynku czy witamin z grupy B.

Zaleca się wybierać produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Produkty z pełnego ziarna charakteryzują się wyższą wartością odżywczą. Dostarczają większej ilości składników pokarmowych, mają niższy indeks glikemiczny i są mniej kaloryczne.

Spośród produktów zbożowych najlepiej wybierać pieczywo razowe i graham, grube kasze, brązowy ryż, produkty z pełnoziarnistej mąki, grube płatki (np. owsiane górskie) i otręby.

Polecane przepisy:

Polecamy również artykuł: Jak samodzielnie ułożyć dietę w niedoczynności tarczycy. Praktyczny poradnik


Sięgaj po warzywa i owoce

Warzywa i owoce należy spożywać codziennie i to kilka razy. Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych,  dodatkowo dostarczają błonnika pokarmowego. Są bardzo ważnym składnikiem diety odchudzającej oraz produktami zalecanymi przy problemach z gospodarką lipidową (np. byt wysokim stężeniem cholesterolu). Przy niedoczynnością tarczycy można spożywać wszystkie owoce i warzywa. Ograniczać należy jedynie warzywa zawierające związki wolotwórcze, o których mowa w drugiej części tego artykułu.

Polecane przepisy:

Pamiętaj o produktach mlecznych

Mleko i przetwory mleczne są świetnym źródłem pełnowartościowego białka i wapnia. Dostarczają także witamin z grupy B, witaminę A i D. Przy niedoczynności tarczycy należy sięgać przede wszystkim po chude produkty mleczne, a więc chude mleko, chude sery twarogowe, serki kanapkowe, jogurty, kefiry i maślanki.

Polecane przepisy:

Sięgaj po mięso i ryby

Spośród tej grupy produktów najważniejsze dla osób z niedoczynnością tarczycy są ryby. To właśnie one stanowią najlepsze źródło jodu - pierwiastka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycowych. Po ryby należy sięgać co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Przede wszystkim powinny być to tłuste ryby morskie - na przykład łosoś, tuńczyk czy makrela.

Z mięs polecane są chude gatunki - indyk, kurczak, królik, cielęcina, chude partie wołowiny, schab.

Polecane przepisy:

Wybieraj zdrowe tłuszcze

Źródłami tłuszczów powinny być w dużej mierze produkty roślinne. Polecane są wysokiej jakości oleje roślinne oraz pestki, nasiona i orzechy. Ta druga grupa jest znakomitym źródłem m.in. selenu i cynku - pierwiastków potrzebnych do produkcji hormonów tarczycowych. Warto regularnie po nie sięgać, ale nie można zapominać o ich wysokiej kaloryczności.

Polecane przepisy:

Pamiętaj o jajkach

Jajka to doskonałe źródło białka o najwyższej wartości odżywczej. Zawierają również sporo żelaza i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny regularnie uwzględniać w swojej diecie posiłki jajeczne.

Czego unikać?

Nie sięgaj po białe pieczywo

Wysokooczyczone produkty zbożowe, czyli takie, do których produkcji wykorzystano tylko część ziarna mają wysoki indeks glikemiczny i charakteryzują się niską wartością odżywczą. Z tego względu z diety powinno wykluczać się białe pieczywo, inne produkty z białej mąki czy biały ryż.


Uważaj na substancje wolotwórcze

Niektóre warzywa zawierają związki, które utrudniają wchłanianie jod z pożywienia. Sa to tak zwane goitrogeny. Osoba z niedoczynnością tarczycy nie musi z nich zupełnie rezygnować, ale nie należy się nimi objadać. Goitrogeny są szczególnie niebezpieczne dla osób, które nie dostarczają wraz z dietę odpowiedniej ilości jodu.

Substancje wolotwórcze znajdują się w przede wszystkim w warzywach kapustnych (np. Kapusta biała, kapusta włoska, brukselka) oraz warzywach krzyżowych ( brokuły, jarmuż, kalafior). Ich zawartość zmniejsza się podczas gotowania warzyw, w szczególności, gdy garnek nie jest zakryty pokrywką.


Zrezygnuj z tłustych przetworów mlecznych

Mimo, że produkty mleczne są wartościowe, powinno się ograniczać niektóre z nich, przede wszystkim tłuste mleko, sery żółte, pleśniowe i topione.


Unikaj tłustego mięsa

Tłuste gatunki mięs, takie jak wieprzowina, baranina czy tłusta wołowina nie sprzyjają odchudzaniu ani prawidłowemu poziomowi cholesterolu we krwi. Należy je ograniczać. Z jadłospisów powinno się wykluczyć również słoniną, smalec, boczek, pasztety i podroby.


Uważaj na cukier

Cukier jest źródłem pustych kalorii. Pomimo wysokiej kaloryczności, nie dostarcza organizmowi prawie żadnych składników odżywczych. Co gorsza, ma negatywny wpływ na organizm. Powoduje próchnicę, sprzyja insulinooporności i cukrzycy, jego spożywanie jest także przyczyną nadwagi. Osoby z niedoczynnością tarczycy, podobnie jak osoby zdrowe, powinny zrezygnować z batoników, produktów cukierniczych, słodzonych napojów, a także zaprzestać dodawania cukru do kawy czy herbaty.


Powiedz “NIE” tłuszczom trans

Z diety należy wykluczyć kwasy tłuszczowe typu trans. Znajdują się one przede wszystkim w margarynach, produktach cukierniczych i chipsach. Ich spożywanie ma fatalny wpływ na gospodarkę lipidową i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.


Odpowiedni dobór produktów spożywczych to kluczowy element układania diety dla osoby z niedoczynnością tarczycy. Jadłospisy muszą obfitować w składniki odżywcze, przede wszystkim te, które są niezbędne do wytwarzania hormonów tarczycowych. Z drugiej strony należy unikać produktów  sprzyjających tyciu i zaburzeniom gospodarki lipidowej.

Zbilansowanie takiej diety nie jest łatwe. Aby mieć pewność, że ułożony jadłospis będzie sprzyjał pracy tarczycy, zapobiegnie przybieraniu na masie ciała i powikłaniom choroby, jego układanie najlepiej powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Nasi dietetycy, układający dietę przy niedoczynności tarczycy, opracowują indywidualne plany żywieniowe dla osób z chorobami tarczycy. Ich fachowe jadłospisy i porady gwarantują nie tylko poprawę sylwetki, ale także maksymalne dietetyczne wsparcie dla tego narządu. Szczegółowe informacje na temat tej usługi znajdziesz TUTAJ.


Polecamy także artykuł: Niedoczynność tarczycy. Wszystko co musisz wiedzieć oraz Jak samodzielnie ułożyć dietę przy niedoczynności tarczycy.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore