5 powodów, dla których warto zacząć się ruszać

Nie od dziś wiadomo, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, samopoczucia, a także atrakcyjnego wyglądu. To najlepsza rzecz, jaką możesz zapewnić swojemu ciału i doskonała inwestycja na przyszłość, która się opłaca.


Choć pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że ćwiczyć warto, to zawsze jakoś trudno zejść z kanapy i rozpocząć regularne treningi. Zaczynasz się usprawiedliwiać i tłumaczyć brakiem czasu, nawałem obowiązków zawodowych lub domowych. Kolejnymi wymówkami starasz się zagłuszyć wewnętrzny głos, który podpowiada Ci, że jednak warto się przemóc i trochę poćwiczyć.
Co zrobić, żebyś jednak ruszyła się sprzed telewizora, wyrwała swoje ciało z letargu i zmusiła się do ćwiczeń? To znacznie prostsze niż Ci się wydaje! Przedstawiamy 5 kluczowych i najbardziej motywujących powodów, dla których warto zacząć uprawiać regularną aktywność fizyczną od zaraz.


Powód nr 1. Spalanie tkanki tłuszczowej

Wystarczy kilka lat zaniedbań, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej i zaczynają pojawiać się różnego rodzaju dolegliwości. Co więcej, Twoje ciało traci swój smukły wygląd. Pojawiają się wałeczki, fałdki, a brzuch niepokojąco zaczyna się zaokrąglać. W tym samym czasie ubrania dziwnym trafem zaczynają się kurczyć i powoli stają się zbyt ciasne. Na samą myśl o wyjściu na plażę dostajesz palpitacji serca. A może być zupełnie inaczej i nie mamy tu na myśli katorżniczych diet czy głodówek, które bardzo często kończą się totalną klapą.

Zamiast się głodzić, przestrzegać rygorystycznych zaleceń i drżeć w obawie o efekt jojo, wystarczy odrobina systematycznego ruchu, a wszelkie problemy znikną. Regularny trening pozwoli Ci cieszyć się w pełni szczupłą, jędrną skórą i zgrabną sylwetką.


Ćwiczenia to jedna z najskuteczniejszych metod na pozbycie się zbędnego balastu w postaci nadprogramowych kilogramów. Najskuteczniejsze w spalaniu niepotrzebnego tłuszczyku są treningi połączone z dietą. 


Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kalorii spalasz podczas trenignu, skorzystaj z Kalkulatora Spalania Kalorii:


kalkulator spalania kalorii


Polecamy także nasz poradnik: Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Powód nr 2. Kształtowanie sylwetki

Oczywiście zdrowie jest ważne i to przede wszystkim dlatego warto ćwiczyć, jednak kto powiedział, że wygląd nie jest istotny? Tym bardziej w dzisiejszym świecie, gdzie niemal z każdej strony jesteśmy bombardowani wizerunkami pięknych, szczupłych i zadowolonych ludzi. Czy chcesz czy nie, w dużej części jesteś oceniana po tym, jak wyglądasz. Oczywiście często takie szufladkowanie jest niesprawiedliwe, jednak kto nie chciałby być piękny i szczupły? No właśnie. Ponadto ludziom szczupłym i atrakcyjnym żyje się łatwiej. Z dostępnych badań wynika, że są oni lepiej traktowani niż osoby z nadwagą. Szybciej dostają pracę, awansują, a także mają większe powodzenie wśród płci przeciwnej. Zatem wchodzisz do gry o zgrabną sylwetkę czy nadal chcesz tkwić przed telewizorem śniąc o szczupłej figurze?


Pamiętaj, że odchudzanie powoduje nie tylko utratę niechcianej tkanki tłuszczowej, ale również masy mięśniowej. Dlatego ważne jest odpowiednie skomponowanie diety oraz treningu by pozbyć się tkanka mięśniowa została, a nadmiar tłuszczowej odszedł w zapomnienie.

Jeżeli chcesz nasi specjaliści, układający diety odchudzające online, moga Ci pomóc i ułozyć dla Ciebie indywidualny jadłospis. Specajlizujemy się w układaniu prostych, niedrogich diet, uwzględniach prefererencje żywieniowe naszych pacjentów. W praktyce oznacza to, że w czasie odchudzania nasi pacjenci jedzą lubiane przez siebie potrawy, a na ich przygotowanie nie muszą przeznaczać dużo czasu. Dzięki temu łatwo jest im trzymać dietę, a co za tym idzie, osiągać naprawdę świetne efekty w odchudzaniu.

Systematyczne treningi sprawią również, że komórki Twojego ciała będą lepiej dotlenione, skóra bardziej ukrwiona, odżywiona i sprężysta, a przez to wygląda znacznie młodziej i promienniej. Po zakończonej sukcesem redukcji można zacząć budować sylwetkę i wyglądać jeszcze korzystniej! 

Polecamy także artykuł: 7 ćwiczeń na zgrabne uda i pozbycie się cellulitu


Powód nr 3. Poprawa nastroju

Aktywność fizyczna to świetny sposób na poprawę nastroju. Jeśli dopadła Cię chandra, masz gorszy dzień lub szef skutecznie zepsuł Ci humor, nie sięgaj po pudełko lodów lub tabliczkę czekolady. Znacznie lepszym, skuteczniejszym, a przede wszystkim zdrowszym rozwiązaniem będą ćwiczenia.

Po zakończonym treningu wszystkie Twoje narzekania znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tak właśnie działa dopamina, czyli hormon szczęścia. W czasie wysiłku fizycznego Twój mózg zaczyna ją produkować i poniekąd wprowadza się w stan przyjemnego upojenia. Endorfiny są zatem pewnego rodzaju naturalnym narkotykiem. To właśnie one odpowiadają za pozytywny nastrój i sprawiają, uczucie szczęścia. Pojawia się satysfakcja, zadowolenie i lepsze samopoczucie.


Powód nr 4. Zapobieganie chorobom

To niezwykle istotny punkt i naszym zdaniem najważniejszy, bo niesie ze sobą ogromne efekty. Jak już wspominaliśmy na początku, aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i pomaga zapobiegać wielu chorobom. Każdy rodzaj ruchu, niezależnie czy będzie to bieganie, pływanie, jazda na rowerze lub ćwiczenia na siłowni, pozwala zachować na dłużej dobrą kondycję organizmu. Wystarczy zaledwie 15 minut ćwiczeń dziennie, aby wydłużyć życie aż o 3 lata.


Systematyczne treningi skutecznie wzmacniają serce i zwiększają wydolność całego układu sercowo-naczyniowego. Usprawniają krążenie, regulują ciśnienie i odpowiadają za polepszenie elastyczności naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie spada ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz niedokrwistość serca. Ponadto regularny ruch zmniejsza aż o 30% ryzyko udaru mózgu, wpływa na polepszenie jego funkcji, poprawia koncentrację, zdolność uczenia się i pamięć. Dzieje się tak, ponieważ codzienna gimnastyka sprawia, że Twój organizm zaczyna wytwarzać nowe komórki i połączenia mózgowe. Po wysiłku fizycznym wzrasta kreatywność i pomysłowość.

Czy wyobrażasz sobie, że nawet zwykły spacer może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2? Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość tkanek Twojego ciała na działanie insuliny, co sprawia, że glukoza jest lepiej wykorzystywana przez organizm.

Jeśli ćwiczysz regularnie, możesz być spokojna o swoje kości. Aktywny trening skutecznie zapobiega osteoporozie i złamaniom. Twoje kości stają się bardziej gęste i wytrzymałe. Zwiększa się również stopień ich mineralizacji. Ponadto regularne ćwiczenia sprzyjają profilaktyce niektórych chorób nowotworowych (m.in. rakowi piersi). Pojemność płuc w wyniku ćwiczeń także się zwiększa, co ułatwi Ci oddychanie i usprawnia transport tlenu do poszczególnych komórek ciała.

Aktywność fizyczna wspomaga także leczenie depresji. W jej wyniku objawy choroby częściowo ustępują. Jak już wiesz, mózg w czasie ćwiczeń produkuje endorfiny, które poprawiają samopoczucie.


deficyt kaloryckalkulator


Gimnastyka pomaga także zachować dobrą kondycję oczu, ponieważ ćwiczenia zmniejszają ciśnienie w gałce ocznej. Systematyczny trening szczególnie zalecany jest osobom, które sporą ilość czasu spędzają przed ekranem monitora komputera. Z prowadzonych badań wynika, ze osoby trenujące rzadziej zapadają na choroby oczu (na przykład jaskrę).

Podsumowując, podczas uprawiania sportu stajesz się zdrowsza, bardziej odporna na choroby i infekcje, bo wzmacnia się Twój układ immunologiczny (w wyniku ćwiczeń aktywizują się białe krwinki, które pomagają w walce z drobnoustrojami).
Regularne treningi pomagają także w walce z migrenami.


Powód nr 5. Rozładowanie stresu

Współczesny świat potrafi dać w kość. Wieczny pośpiech, brak czasu, masa obowiązków, to wszystko może wywołać stres. Jak wiesz, na dłuższą metę bywa on destrukcyjny dla Twojego organizmu. Zamiast łykać kolejne tabletki uspokajające lub wypijać następną filiżankę melisy, postaw na aktywność fizyczną.




Nic tak nie rozładowuje napięcia, jak dobry trening. Bezpośrednio przekłada się to na zmniejszenie poziomu stresu. Dlaczego się tak dzieje? Bo ćwiczenia sprawiają, że obniża się aktywność kortyzolu, czyli hormon stresu. Dzięki ćwiczeniom jego poziom w Twoim ciele spada i pozostaje na stosunkowo niskim poziomie przez dłuższy czas.

Wkrótce zauważysz, że zaczynasz bardziej optymistycznie patrzeć na świat, znacznie poprawi się Twoja samoocena. Zmieni się również Twoje nastawienie do sytuacji problemowych, które napotykasz w życiu. A Ty sama lepiej poradzisz sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem.

Polecamy także artykuł: Motywacja do ćwiczeń - skąd ją wziąć?


Praktyczne zalecenia

Jeśli chcesz cieszyć się w pełni z powyższych rezultatów powinnaś stosować się do następujących zaleceń (według WHO):
  
1. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności wykonywane przez 150 minut tygodniowo
2. 
Ćwiczenia o dużej intensywności wykonywane przez 75 minut tygodniowo
3. Co najmniej 2 razy w tygodniu ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni 


Podsumowanie

Przyczyn, dla których należy ćwiczyć jest oczywiście więcej. Warto wspomnieć, że regularna aktywność fizyczna oznacza zdrowszy sen, większy poziom energii i produktywności, większą samodyscyplinę, a także większą satysfakcję z życia seksualnego.
Poznałaś już powody, dla których powinnaś ruszyć się z domu i zacząć ćwiczyć. Mamy nadzieję, że zmotywują Cię one do działania. Zakładaj wygodny dres i działaj! Zanim jednak to zrobisz, koniecznie podziel się z nami swoimi sposobami na motywację do ćwiczeń! Czekamy na Wasze komentarze!


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus
Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!